Fatih Camisi Hakkında Bilgi

0

Fatih Camisi nerededir? Fatih Camisi’nin mimarisi, özellikleri nelerdir? Fatih Camisi hakkında kısa bilgilendirme yazısı.

İstanbul’da bulunduğu semte adını vermiş olan Fatih Camisi, Fatih Sultan Mehmet tarafından Bizanslılar’ın Havariyun Kilisesi’nin kalıntısı üzerine 1463’te yaptırılmıştır.

Yapılması yedi yıl on ay kadar sürmüş olan Fatih Camisi “Sahn-ı semân” (sekiz avlu) denilen medreseleriyle, imarethaneleriyle, darüşşifasi ile, bir külliye halindeydi. En kuvvetli rivayetle Mimar Atik Sinan’a ve İlyas’a yaptırtılan caminin esas bünyesi bugünkü Fatih Camisi’nden daha küçüktür. 1766’da büyük bir depremden yıkılan ilk caminin yerine bugünkü cami 1767’de temeli atılarak 1771’de bitirildi.
Fatih Camisi
Caminin yüksek ana kubbesi dört büyük fil ayağının taşıdığı kemerlere oturtulmuştur. Ana kubbenin dört yanında birer yarım kubbe, köşelerde de birer küçük kubbe vardır. Caminin ikişer şerefeli iki minaresinin tepeleri taştan işlenmiştir.

Avlunun etrafındaki kubbe altlarında, 6’sı kırmızı granitten, 12’si yeşil somakiden 18 sütun vardır. Avlunun kıble kapısından camiye girilince, büyük pencerelerinin içeriye doldurduğu muazzam aydınlık göze çarpar. Büyük kapının sağında, beyaz mermer üzerinde hattat Demirci Çelebi’nin yazısı ile «Leteftahinne» hadisi bulunur. Caminin içindeki, kapılarının üzerindeki yazılar Bursalı hattat Ali’nindir.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply