Fazla Terleme Neden Olur?

0
Advertisement

Fazla terleme neden olur? Durumlara ve sebeplere göre fazla terlemenin sebepleri ve çözüm önerileri.

Çok terlemiş bir çocuk

Çok terlemiş bir çocuk

Terleme vücudun doOal işlevlerinden biri olmasının yanı sıra, kimi durumlarda önemli hastalıkların da habercisidir. Bu bakımdan terleme konusunda da bilgi sahibi olmanın ve buna göre gerektiğinde sağlık önlemlerini almanın yararı vardır.

Bazı kimseler doğal olarak fazla terlerler, bu durumda endişe edilecek bir durum yoktur. Ama doğal olarak fazla terlemeyen kimselerde aşırı terleme başlarsa durumla ilgilenmek gerekir.

Fazla kilonuz yoksa nedeni belli olmayan bir zayıflamayla birlikte yorgunluk hissediyorsanız, iştahınız azalmışsa, gözlerinizde bir fırlama varsa
ve fazla terliyorsanız tiroit bezinin çalışmasında bir aksaklık var demektir. Tedavi için bir doktora başvurmalısınız.

Terleme daha çok geceleri oluyorsa, sürekll bir öksürükle birlikte zayıflıyorsanız veremden endişe edilebilir, yine bir doktora gitmelisiniz.
Yaşı 45’in üzerinde olan kadınlardaki aşırı terlemeler yaş dönümü değişimlerinden kaynaklanabilir.

Aşırı terleme yalnızca el ve ayaklarda oluyorsa, endişeye gerek yoktur. Ter bezlerinin buralarda daha fazla olmasından ötürü terleme meydana gelmektedir. Ellerinizi sık ayaklarınızı da her akşam mutlaka yıkayın, iyice kurulayın. Sentetik çorap ve ayakkabı giymeyin. Sentetik kumaşlardan yapılan giysiler genelde fazla terlemeye neden olur.

Advertisement

Aşırı terleyen kimseler vücudun tuz yitirmesini de göz önünde tutarak, tuza engel bir rahatsızlıkları yoksa vücudun tuz gereksinimini noksansız karşılamaya özen göstermelidir.


Leave A Reply