Filika Nedir

0
Advertisement

Filika nedir? Filikalar ne işe yara ve filikaların genel özellikleri hakkında bilgi.

filika

Yalnız belli hizmetlerde kullanılabilen, açık denizlerde başlı başına sefer yapmaya elverişli olmayan teknelere “filika” denir. Donanmaya ait bütün “bot” tipi tekneler de bu adla anılır.

Filikalar daimi olarak gemide bulunur, gerekli hizmetleri görmek için denize indirilir. filikaların görevleri denizde can kurtarmak, gemilerin karaya yanaşamadığı yerlerde gemiyle kıyı arasında yolcu ve eşya taşımaktır.

Gemilerde bulunan filikaların sayısı, cinsi geminin tipine göre değişir. Ticaret gemileri yolcu ve tayfaya yetecek kadar cankurtaran filikaları bulundurmak zorundadırlar. Savaş gemileri, tayfa çok sayıda olduğundan, onların hepsini alacak kadar filika taşıyamazlar.

Cankurtaran filikaları ya ağaçtan ya da madenden özel olarak yapılır ve donatılırlar. Yüzme kabiliyetleri su geçmez sarnıç ve bölmelerle artırılmıştır. Bazılarının dışı batmaması için, mantar kuşaklarla çevrilmiştir.

Advertisement

Filikalar balina avcı kayıklarının gelişmesiyle ortaya çıkmıştır. Baş ve kıç biçimleri aynıdır. Hava depoları, tam yüklüyken bile içi suyla dolsa batmasını önleyecek genişliktedir. Çevrelerine sudakilerin tutunabilmesi için ipler asılmıştır. Cankurtaran filikaları Denizde Can Güvenliği kongresinin standartları 1948’de Londra’da yapılan uluslarası standartlarına uygun olmak zorundadırlar.


Leave A Reply