Fincan Nedir? Fincan Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Fincan nedir, ne demektir? Fincan ne işe yarar, fincan çeşitleri nelerdir ve fincanın kültürümüzde ki yeri hakkında bilgi.

fincan

Fincan Nedir? Fincan Hakkında Bilgi

Kahve, çay, süt gibi sıcak şeyleri içmek için yapılmış küçük kaselere “fincan” denir. Topraktan, çiniden, porselenden, camdan, boynuzdan, deriden, öd ağacından, tahtadan veya çeşitli plastik maddelerden yapılır.

Fincan Çeşitleri

Fincanın kulplu, kulpsuz olmak üzere çeşitli şekilleri vardır. Bunların altlarına konmak üzere bir de tabakları bulunur. Buna “fincan tabağı“, çay içilenlere “çay fincanı“, süt içilenlere “süt fincanı” denir. Ayrıca, eskiden avcıların avlanırken mola verdikleri yerlerde kullandıkları, deriden yapılmış fincanlar vardı ki bunlara da “avcı fincanı” denirdi. Kulpsuz fincanlar, içindeki sıcak sıvının eli yakmasını önlemek için, gümüş, altın veya tahtadan oymalı zarflar içine konarak tutulur.

Fincancılık

Fincancılık eskiden bir sanat haline getirilmişti. Lüleci çamurundan yapılarak fırınlarda pişirilmiş pek sanatkarane fincanların yanı sıra nakışlı, işlemeli çini fincanlar vardı. Türkiye’de çini fincanlar İznik ve Kütahya’da yapılırdı. Bunlar biçimleri, nakışları bakımından Türk sanatının önemli eserlerinden sayılırlar.

Bir zamanlar Türkiye’de her evde kıymetli fincanlar bulundurmak moda haline gelmişti. Çinden gelen fağfur fincanlara da çok önem verilirdi. Avrupa’nın Saks ve Sevr (Sèvres) fabrikalarında Türkiye için işlemeli ve resimli fincanlar yapılırdı. Misafire verilen değer kendisine ikram edilen kahvenin konduğu fincanla ölçülürdü.

Advertisement

Leave A Reply