Fıstık Nedir? Fıstık Çeşitleri Nelerdir? Fıstık Özellikleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Fıstığın özellikleri nelerdir, nerede yetişir, yapısı, çeşitleri nedir? Fıstık ve fıstık çeşitleri hakkında bilgiler, fıstık ezmeli lezzetli bir adet tarif.

Fıstık Nedir? Fıstık Çeşitleri Hakkında Bilgi

Fıstık (Arachis hypogaea), Güney Amerika kökenli bir baklagildir. Fıstık protein, yağ ve çeşitli sağlıklı besinler bakımından zengindir. Araştırmalar fıstığının kilo kaybı için bile faydalı olabileceğini ve kalp hastalığı riskinin azalmasıyla bağlantılı olduğunu göstermektedir.

antep fıstığı

Kaynak: pixabay.com

Çam fıstığı“, “antepfıstığı“, “yerfıstığı” gibi yemişlere verilen ortak bir addır.

Çam Fıstığı :

Fıstık çamının kozalak şeklindeki meyvasından çıkartılan sert kabuklu, yağlı ve nişastalı bir tohumdur. Kuş üzümü ile birlikte pilav ve dolma gibi yemeklere çeşni vermesi için konur, ayrıca helvalarda da kullanılır.

Antepfıstığı :

Ayrı taçyapraklıların antepfıstığıgiller familyasından bir bitkidir. Daha çok sıcak yerlerde yetişir. Yanlış olarak “Şam fıstığı” da denir. İnce, sert kabuklu, yağlı yemişleri olur.

fıstık

Kaynak: pixabay.com

Yerfıstığı :

Sıcak bölgelerde yetişen, ikiçenekli ayrı taçyapraklıların baklagiller familyasından bir bitkidir. Sarı çiçekleri toprağa gömülerek baklamsı meyvalar verir. Bu meyvalar hem eğlencelik olarak yenir, hem de yağ çıkartılmasında faydalandır. Anayurdu Güney Amerika’dır, Afrika’da Senegal’de de çok yetiştirilir. Toplanması tıpkı patatesinki gibi yer kazılarak yapılır. Çoklukla her birinden iki tane çıkar. Bunlardan çıkartılan yağ zeytinyağı ayarında bitkisel bir yağdır, margarin yağı fabrikalarında daha başka bitkisel yağlarla karıştırılır, işe yaramayan kısımlarından da sabunculukta faydalanılır. Eğlencelik olarak yenilmek için ayrılanları da kavrulur.

Advertisement

Bonus

Fıstık Ezmeli Top Tarifi

Fıstık Ezmeli Top Tarifi

Kullanılacak Malzemeler:
  • Oda sıcaklığında 220 gram labne peynir,
  • 1 su bardağı pudra şekeri
  • 3/4 bardak fıstık ezmesi
  • 3 yemek kaşığı kahverengi şeker
  • 3/4 bardak çikolata parçaları
  • 3/4 su bardağı fıstık
Yapılışı:

Büyük mikser kabında labne peynir, pudra şekeri, fıstık ezmesi ve kahverengi şekeri çırpın.

Karışımı bir jelatin veya bir plastik torbaya koyun ve top şeklini alacak şekilde ambalajlayın. Bunu yapmak için torbanın dört kenarını bir araya getirin ve bükerek sarın.
Fıstık Ezmeli Top Tarifi
Bu şekilde 1 saat 30 dakika veya altık şeklini koruyacak kadar sertleşene kadar buzlukta bekletin. Düz tabak içinde fıstıkları ve çikolata parçalarını yerleştirin. Topu torbadan çıkarın ve çikolata parçaları ve fıstıkların üstünde bastırarak yuvarlayın. Parçaların içine batmasını sağlamanız gerekiyor.

Topu bir servis tabağına yerleştirin ve en az 2 saat kadar daha buzlukta bekletin. Elma dilimleri yada krakerlerle servis yapabilirsiniz.


Leave A Reply