Fiyu Ördeği Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Türleri Beslenmesi Üremesi

0
Advertisement

Fiyu ördeği nasıl bir hayvandır? Fiyu ördeği özellikleri nedir? Fiyu ördeği türleri, nerede yaşar, fiziksel yapısı hakkında bilgi.

fiyu ördeği

Kaynak: commons.wikimedia.org

Fiyu Ördeği

Fiyu Ördeği; Anseriformes takımının Anatidae familyasından dört ördek türünün ortak adıdır. Avrasya fiyu ördeği (Anas penelope) Palearktik bölgenin kuzeyinde, tundra ve deniz kıyılarında ürer. 46 cm uzunluğundadır. Erkeğin başı kızıl kahverengidir. Tepesinde gagaya kadar inen geniş, sarı bir bant vardır. Karnı ak, sırtı krem rengi, öbür bölümleri boz kahverengidir. Dişi, başının da boz kahverengi olması dışında erkeğe benzer. Avrasya fiyu ördeği kışı Eskidünya’nın astropik bölgelerinde geçirir. Türkiye’nin orta ve batı bölgelerindeki sulak alanlarda da kışın göç sırasında görülür. Hemen tümüyle bitkisel besinlerle beslenir.

Amerika fiyu ördeği(A. americana) Kuzey Amerika’nın kuzeybatısında ürer, ABD ve Meksika kıyılarında ve bazı iç sularda kışlar. Ak tepesi, yeşil göz çizgisi ve kahverengi sırtıyla Avrasya fiyu ördeğinden ayrılır. Bitkisel besinlerle beslenen bu tür, sık sık kazlar gibi çayırlarda otlar. Güney Amerika’da yaşayan Anas sibilatrix’ın erkeği yavruların büyütülmesinde dişiye yardım etmesiyle dikkati çeker. Afrika’da yaşayan Anas capensis ise geceleri beslenir.

fiyu ördeği

Kaynak: commons.wikimedia.org

Özellikleri

Bu ördek 42–52 cm (17–20 inç) uzunluğunda, 71–80 cm (28–31 inç) kanat açıklığına ve 500–1.073 g (1.102–2.366 lb) ağırlığa sahiptir. Üreyen erkeğin gri yanları ve sırtı, siyah bir arka ucu, koyu yeşil bir spekulumu ve üst kanatlarında uçarken veya dinlenirken belirgin olan parlak beyaz bir yama vardır. Pembe göğsü, beyaz göbeği ve kremsi taçlı kestane rengi başı vardır. Dişi açık kahverengidir.

Avrupa’nın en kuzey bölgelerinde ve Palearktik’te ürer. Güçlü bir göçmen ve üreme alanından daha güneyde kışlar. Güney Asya ve Afrika’ya göç eder.

Davranışları ve Habitatı

Fiyu ördeği, sulak otlaklar veya biraz daha uzun bitki örtüsüne sahip bataklıklar gibi açık sulak alanlardan oluşan bir kuştur ve genellikle çok kolay yaptığı bitki besinleri veya otlatarak beslenirler. Yerde, su kenarında ve örtü altında yuva yapar. Üreme mevsimi dışında oldukça girişken ve büyük sürüler oluşturacaktır.

Advertisement

Fiyu ördeği, Afrika-Avrasya Göçmen Su Kuşlarının Korunmasına İlişkin Anlaşmanın (AEWA) geçerli olduğu türlerden biridir. Koruma durumu en az endişe kaynağıdır.


Leave A Reply