Flavius Ardabur Aspar Kimdir?

0
Advertisement

Flavius Ardabur Aspar kimdir ve ne yapmıştır? Flavius Ardabur Aspar hayatı, biyografisi ve siyasi kariyeri hakkında bilgi.

Flavius Ardabur Aspar

Flavius Ardabur Aspar;  (ö. 471), Alanlar soyundan Romalı komutandır. Markianos (hd 450-57) ve I. Leon (hd 457-74) dönemlerinde Doğu Roma İmparatorluğu’nda nüfuz sahibi olmuştur.

431’de Vandalları Afrika’dan çıkarmak için açılan seferde Doğu Roma donanmasına komuta etti, ama yenik düşerek 434’te geri çekilmek zorunda kaldı. Aynı yıl konsül seçildi. 441’de Perslere karşı başarıyla savaştıysa da 443’te Attila yönetimindeki Hunlara Konstantinopolis (İstanbul) önlerinde yenik düştü. Geçmişte hizmetinde çalışmış olan Markianos’un 450’de imparator olmasıyla nüfuzu artan Aspar, patrici sınıfına yükseltildi. Markianos ölünce, himayesindekilerden birinin I. Leon adıyla tahta geçmesini sağladı (Şubat 457). Gotlar-dan kurulu ordusunun başında gücünün doruğuna ulaştı. Ama Aspar’ın kuklası olmaktan hoşlanmayan Leon ona karşı Güney Anadolu’daki İsauryalı yandaşlarından destek aldı. Doğu Roma İmparatorluğu, Aspar yönetimindeki Germenler ile Zenon yönetimindeki İsauryalılann yaklaşık dört yıl süren iktidar çekişmesine sahne oldu. Yaklaşık 470’te Aspar’ın, oğlu Pairicius’a, Ariusçu bir Hıristiyan olduğu helde “caesar” payesini verdirtmesi, Konstantinopolis’te Aspar’a karşı tepkinin artmasına neden oldu. 471’de İsauryalılar ile Leon’un hazırladığı bir komplo sonucunda Aspar’ın öldürülmesi Doğu Roma siyasetindeki Germen ağırlığına son verdi.


Leave A Reply