Flurbiprofen İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Flurbiprofen ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Flurbiprofenin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Flurbiprofen neyi tedavi eder, hakkında bilgi

Flurbiprofen

Flurbiprofen

Kullanımları

Flurbiprofen, artrit ağrısını, şişmesini ve eklem sertliğini azaltmak için kullanılır. Bu ilaç, steroid olmayan bir anti-enflamatuar ilaç (NSAID) olarak bilinir.

Artrit gibi kronik bir durumu tedavi ediyorsanız, doktorunuza ilaç dışı tedaviler ve / veya ağrınızı tedavi etmek için diğer ilaçları kullanma hakkında bilgi isteyin.

Flurbiprofen nasıl kullanılır?

Flurbiprofen kullanmaya başlamadan önce İlaç Kılavuzunu okuyun. Bilgilerle ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza danışın. Doktorunuz aksini söylemedikçe, bu ilacı bir bardak su ile ağızdan alın. Bu ilacı aldıktan sonra en az 10 dakika uzanmayın. Bu ilacı alırken mide rahatsızlığı oluşursa, yiyecek, süt veya antasit ile alın.

Dozaj tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Dozunuzu artırmayın veya önerilenden daha sık almayın, çünkü bu mide kanaması riskinizi artırabilir. Tek bir doz olarak 100 miligramdan fazla almayın.

Advertisement

Bu ilaç düzenli olarak alındığında tam yararların geçerli olması 2 hafta kadar sürebilir.

Durumunuz kötüleşirse doktorunuzu bilgilendirin.

Yan etkiler

Mide bulantısı, kabızlık, ishal, gaz, mide ekşimesi, kusma, baş dönmesi, uyuşukluk veya baş ağrısı oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilaç kan basıncınızı yükseltebilir. Tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol edin ve sonuçların yüksek olup olmadığını doktorunuza bildirin.

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin: mide ağrısı, görme değişiklikleri, işitme değişiklikleri (örneğin kulaklarda çınlama), zihinsel / ruh hali değişiklikleri, hızlı / vurma kalp atışı, kalıcı / şiddetli baş ağrısı, bayılma, zor / ağrılı yutma, kalp yetmezliği belirtileri (şişme ayak bilekleri / ayaklar, olağandışı yorgunluk, olağandışı / ani kilo alımı gibi).

Advertisement

Bu nadir fakat çok ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin: böbrek problemleri belirtileri (idrar miktarındaki değişiklik gibi), kolay morarma veya kanama, enfeksiyon belirtileri (örn. Ateş, sürekli boğaz ağrısı), açıklanamayan sert boyun, konuşma bozukluğu.

Bu ilaç nadiren ciddi (muhtemelen ölümcül) karaciğer hastalığına neden olabilir. Aşağıdaki olası olmayan ama çok ciddi yan etkilerden herhangi birini fark ederseniz, flurbiprofen almayı bırakın ve hemen doktorunuza veya eczacınıza danışın: sararma gözleri veya cilt, koyu idrar, şiddetli mide / karın ağrısı, sürekli bulantı / kusma.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon olası değildir, ancak ortaya çıkarsa derhal tıbbi yardım isteyin. Ciddi alerjik reaksiyon belirtileri şunları içerebilir: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Flurbiprofen almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya aspirin veya diğer NSAID’lere (örn. ibuprofen, naproksen, selekoksib). Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Belirli tıbbi durumlarınız varsa bu ilaç kullanılmamalıdır. Bu ilacı kullanmadan önce, varsa doktorunuza veya eczacınıza danışın: aspirine duyarlı astım (aspirin veya diğer NSAID’leri aldıktan sonra burun akıntısı / tıkalı burun ile solunumun kötüleşmesi öyküsü), son kalp bypass ameliyatı (CABG).

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: karaciğer hastalığı, zayıf kontrollü diyabet, mide / bağırsak / özofagus sorunları (örn. Kanama, ülser, tekrarlayan mide ekşimesi), kalp hastalığı (örn. Kalp krizi öyküsü) ), inme, yüksek tansiyon, şişme (ödem, sıvı tutulması), kan bozuklukları (örn. anemi), kanama veya pıhtılaşma sorunları, astım, burun polipleri.

Flurbiprofen dahil olmak üzere NSAID ilaçlarının kullanımı ile böbrek problemleri bazen ortaya çıkabilir. Susuz kalırsanız, kalp yetmezliğiniz veya böbrek hastalığınız varsa, yaşlı bir yetişkinseniz veya belirli ilaçları alırsanız sorunların ortaya çıkması daha olasıdır. Dehidrasyonu önlemek için doktorunuz tarafından belirtildiği gibi bol miktarda sıvı tüketin ve idrar miktarınızda bir değişiklik varsa derhal doktorunuza bildirin.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize bu ilacı aldığınızı söyleyin.

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir. Alkol bu durumu kötüleştirir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın.

Bu ilaç mide kanamasına neden olabilir. Günlük alkol ve tütün kullanımı, özellikle bu ilaçla birleştirildiğinde, mide kanaması riskinizi artırabilir. Alkolü sınırlayın ve sigarayı bırakın. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilaç sizi güneşe karşı daha duyarlı hale getirebilir. Güneşte zamanınızı sınırlayın. Bronzlaşma kabinlerinden ve sunlamplardan kaçının. Güneş koruyucu kullanın ve dış mekanlarda koruyucu giysi giyin. Güneş yanması veya ciltte kabarcık / kızarıklık varsa hemen doktorunuza bildirin.

Advertisement

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle mide / bağırsak kanamasına, böbrek sorunlarına ve kötüleşen kalp sorunlarına daha duyarlı olabilir.

Bu ilacı kullanmadan önce, çocuk doğurma yaşındaki kadınlar faydaları ve riskleri (düşük, hamile kalma sorunu gibi) hakkında doktorlarıyla konuşmalıdır. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin. Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Doğmamış bebeğe olası zararlar ve normal doğum / doğum eylemine müdahale nedeniyle gebeliğin ilk ve son üç aylık dönemlerinde kullanılması önerilmez.

Bu ilaç anne sütüne geçer ve emziren bir bebek üzerinde istenmeyen etkileri olabilir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: aliskiren, ACE inhibitörleri (kaptopril, lisinopril gibi), anjiyotensin II reseptör blokerleri (losartan, valsartan gibi), cidofovir, kortikosteroidler (örn. Prednizon), lityum, metotreksat, “su hapları” “(furosemid gibi diüretikler).

Bu ilaç, kanamaya neden olabilecek diğer ilaçlarla birlikte alındığında kanama riskini artırabilir. Örnekler arasında klopidogrel gibi anti-trombosit ilaçlar, diğerleri arasında dabigatran / enoksaparin / warfarin gibi “kan incelticiler” yer alır.

Birçok ilaç ağrı kesiciler / ateş düşürücüler (aspirin, selekoksib, ibuprofen, ketorolak gibi NSAID’ler) içerdiğinden reçeteli ve reçetesiz ilaç etiketlerini dikkatlice kontrol edin. Bu ilaçlar flurbiprofen’e benzer ve birlikte alınırsa yan etki riskinizi artırabilir. Bununla birlikte, doktorunuz sizi kalp krizini veya inmeyi önlemek için düşük dozda aspirin almaya yönlendirdiyse (genellikle günde 81-325 miligram dozajda), doktorunuz size aksi belirtilmedikçe aspirin almaya devam etmelisiniz. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.


Leave A Reply