Francesco Petrarca Kimdir? İtalyan Hümanist Şairin Hayatı ve Şiirleri

0
Advertisement

Francesco Petrarca kimdir ve ne yapmıştır? İtalyan Hümanist şair Francesco Petrarca’nın hayatı, biyografisi, şiirleri ve yazıları.

Francesco Petrarca

Kaynak: commons.wikimedia.org

Francesco Petrarca, hümanist felsefesi Rönesans için zemin hazırlayan bir şair ve bilgindi. Aynı zamanda modern İtalyan dilinin babalarından biri olarak kabul edilir.

Petrarca Kimdi?

Petrarca, Rönesans’ı ateşleyen bir felsefe olan “Hümanizmin Babası” olarak kabul edilen sadık bir klasik bilgindi. Petrarca’ın yazıları, idealize edilmiş aşkı Laura’ya iyi bilinen övgüler içerir. Yazıları aynı zamanda modern İtalyan dilini şekillendirmek için kullanıldı.

Erken dönem

İngilizce adı Petrarch olan Francesco Petrarca, 20 Temmuz 1304’te Toskana (şimdi İtalya) Arezzo’da doğdu. Ailesiyle birlikte çocukken Fransa’nın Avignon kentine taşındı. Fransa’da Petrarch, babasının istediği gibi hukuk okudu. Ancak onun tutkusu edebiyata, özellikle de antik Yunan ve Roma’ya yönelikti. Babasının 1326’da ölümünden sonra Petrarch, klasiklere odaklanmak için hukuku bıraktı.

Klasikler ve Hümanizm

Petrarch bir din adamı oldu ve onu dini görevlere uygun hale getirdi, bu da antik edebiyata olan ilgisini sürdürürken onu destekledi. Kilise için diplomatik bir elçi olarak seyahat ederken, unutulmuş klasik metinleri de arayabildi. Petrarch, yaşamı boyunca bu tür metinlerin etkileyici bir koleksiyonunu topladı ve daha sonra bir ev karşılığında Venedik’e vebadan korunmak için miras bıraktı.

Petrarch klasik dönem hakkında daha fazla şey öğrendikçe, o döneme saygı duymaya ve kendi zamanının sınırlamalarına karşı çıkmaya başladı. Petrarch, “çeşitli ve kafa karıştırıcı fırtınalar arasında” yaşadığını hissetse de, insanlığın bir kez daha geçmiş başarıların doruklarına ulaşabileceğine inanıyordu. Savunduğu doktrin hümanizm olarak tanındı ve Orta Çağ’dan Rönesans’a bir köprü oluşturdu.

Advertisement

Petrarca’nın Yazıları

Petrarca’nın diğer tutkusu yazmaktı. İlk eserleri, annesinin ölümünden sonra bestelediği şiirlerdi. Soneler, mektuplar, tarihler ve daha fazlasını yazmaya devam edecekti. Petrarca’nın yazıları yaşamı boyunca büyük beğeni topladı ve 1341’de Roma’nın ödüllü şairi olarak taç giydi. Petrarca’nın en çok saygı duyduğu eser, İkinci Pön Savaşı hakkında epik bir şiir olan Latince kompozisyonu Africa idi. Bununla birlikte, yerel şiirleri daha fazla ün kazandı ve daha sonra modern İtalyan dilinin yaratılmasına yardımcı olmak için kullanılacaktı.

Petrarca’nın en iyi bilinen yerel besteleri, 6 Nisan 1327’de Avignon kilisesinde gördükten sonra karşılıksız aşık olduğu Laura hakkında lirik şiirlerdi. Petrarch, gerçek kimliği hiçbir zaman doğrulanmayan Laura hakkında yazdı. Rerum vulgarium fragmanında yerel şiirlerinden 366’sını topladığı zaman – Rime Sparse (“Dağınık Tekerlemeler”) ve Petrarch’ın canzoniere’si (“Petrarch’ın şarkı kitabı”) olarak da bilinir. — Laura’ya olan aşkı ana temalardan biriydi. Koleksiyon ayrıca 317 sone içerir; Petrarch, formun erken uygulayıcılarından biriydi ve popülerleşmesine yardımcı oldu.

Petrarca, 70. doğum gününden hemen önce, şimdi İtalya’nın bir parçası olan Carrara’daki Arquà’da (Padua yakınlarında) vefat etti. 18 Temmuz 1374’te çalışma odasında çalışmak için emekli olduktan sonra, Petrarca gece öldü. Cesedi ertesi sabah bulundu.

Dünyanın ilk klasik bilginlerinden biri olan Petrarca, keşfettiği kayıp metinlerdeki geniş bilgi birikimini ortaya çıkarırken, hümanizm felsefesi Rönesans’ın entelektüel gelişimini ve başarılarını teşvik etmeye yardımcı oldu. Petrarca’nın mirası, şiirlerini, sonelerini ve diğer yazılarını da içerir. Dante Alighieri ve Giovanni Boccaccio‘nun eserlerinin yanı sıra modern İtalyan dilinin temeli olarak kullanıldığında, yerel yazıları ölümsüzleştirildi.


Leave A Reply