François Baron de Tott Kimdir?

0
Advertisement

François Baron de Tott kimdir ve hayatı boyunca yaptıklarının kısa özeti

François Baron de Tott hazırladığı surFrançois Baron de Tott Macar kökenli Fransız askerdir. (Chamigny / Champagne 1733 -Tatzmannsdorf / Macaristan 1793). Osmanlılarla ilgili incelemeler yapmak üzere İstanbul’a atanan elçi Vergenne ile birlikte 1755′ te geldi. 10 yıldan fazla İstanbul’da yaşadıktan sonra 1767’de konsolos olarak Kırım’a gönderildi. Tatarların Ruslara karşı ayaklanmalarında rol aldı.

1769’da Padişah III. Mustafa’nın çağrısı üzerine Osmanlı Ordusu’nda ıslahat yapmak üzere İstanbul’a geldi. Topçu sınıfının ıslahı, İstanbul ve Çanakkale boğazlarının savunması, Boğaziçi kalelerinin planlarını düzenlemek ve yapımlarını denetlemek, Haliç Hasköy’de yeni bir top dökümevinin kurulması, orduda kullanılan kayık köprü sisteminin değişim, top arabalarının biçimlerinin değiştirilmesi gibi birçok yeniliğin gerçekleştirilmesini sağladı.

Ayrıca bir Riyaziye Mektebi kurdurarak öğretmenlik de yaptı. 1776’da Fransa’ya döndü aynı yıl Fransa Hükümeti tarafından Suriye ve Lübnan’a görevle gönderildi. Dürzilerin tarihini araştırdı. 1781’de tümgeneralliğe yükseldi. 1787’de Donai’de valilik yaptı. 1790’da Macaristan’a gitti ve 24 Eylül 1793’de öldü.

Ayrıca François Baron de Tott anılarını yazıp dört cilt halindede yayınlamıştır.

Sayfada yukarıda görülen resimde Osmanlı-Rus savaşı (1768-1774) sırasında Osmanlı ordusu için Baron de Tott tarafından yaptırılan sura ait çizimler yer almaktadır.

Advertisement

Leave A Reply