Frédéric Bastiat Kimdir?

0
Advertisement

Frédéric Bastiat kimdir ve ne yapmıştır? Frédéric Bastiat hayatı, biyografisi, eserleri ve görüşleri hakkında bilgi.

Frederic Bastiat

Frederic Bastiat

Frédéric Bastiat Kimdir?

Frédéric Bastiat; (d. 29 Haziran 1801, Mugron, Bayonne yakınları, Fransa – ö. 24 Aralık 1850, Roma), Fransız iktisatçıdır.

Serbest ticareti ve Adam Smith‘in iktisat kuramlarını savunan gazete yazılarıyla tanınmıştır. 1846’da Serbest Ticaret Dernekleri’ni kurarak, korumacılık karşıtı görüşlerini yaymak için, kuruluşun yayın organı Le Libre-Échange’dan yararlandı. Sophismes économiques (1845; Ekonomik Safsata) adlı yapıtında yergi türünde bir mesel yer alır. Bu ünlü meselde, mum üreticileri güneşe karşı korunma istemiyle dilekçe verirler. Anlatılmak istenen, güneşin rekabeti ortadan kaldırılabilse, mum üretiminde ve buna bağlı sanayilerde çalışanların kazançlarının büyük ölçüde aratacağıdır.

Bastiat 1848-49’daki devrim sırasında korumacılıkla bir tuttuğu sosyalizmin yükselişine karşı yazılar yazdı. 1849’da Kurucu Meclis, ardından da aynı yıl Yasama Meclisi’ne girmesini sağlayan en önemli etken, sosyalizme ve komünizme karşı açtığı kampanyaydı. Bastiat ayrıca, Ricardo’nun iktisat kuramına karşı, sistemli değilse de canlı bir polemik yürüttü.


Leave A Reply