Frederick North, Lord North Kimdir?

0
Advertisement

Frederick North, Lord North kimdir? Bir İngiliz siyasetçi olan ve Amerika’daki kolonilerin kaybedilmesine sebep olan Frederick North, Lord North hayatı hakkında bilgi.

Frederick North, Lord North Kimdir?

Frederick North, Lord North (Kirtling), 1790’dan sonra guilford 2. kontu, baron guilford olarak da bilinir (d. 13 Nisan 1732, Londra – ö. 5 Ağustos 1792, Londra, İngiltere), 1770-82 arasında İngiltere başbakanı. Amerikan Bağımsızlık Savaşı (1775-83) sırasındaki kararsız tutumuyla Amerika’daki kolonilerin kaybedilmesine yol açmıştır.
Frederick North, Lord North
Soylu bir Tory olan Guilford 1. kontunun oğluydu. Yirmi iki yaşında Banbuıy’den seçildiği parlamento üyeliğini yaklaşık 40 yıl sürdürdü. 1759’da, Newcastle dükünün başbakanlığı sırasında hazine bakanlığına getirildi. 1766’da 1. Rockingham hükümetinin düşmesinin ardından Özel Danışma Kurulu’nun üyesi oldu. Charles Townshend’in Eylül 1767’de ölümü üzerine maliye bakanı oldu.

Şubat 1770’te Grafton’ın yerine başbakanlığa getirildi. Başbakanlığı İngiltere tarihinin en çalkantılı dönemlerinden birine rastladı. Boston Çay Partisi direnişine misilleme olarak 1774’te kolonilerde “Dayanılmaz Yasalar” adı verilen kısıtlamaları yürürlüğe soktu. Kolonilerin bağımsızlık mücadelesini baskı ve uzlaşma politikasını birlikte uygulayarak kırmaya çalıştıysa da başarılı olamadı. 1777’den sonra savaşı umutsuz biçimde yalnızca Kral III. George’ un ısrarı yüzünden sürdürdü. Yorktown’ da Cornwallis’in teslim olmasının ardından Mart 1782’de istifa etti. Nisan 1783’te Whig’lerin etkili temsilcisi ve eski düşmanı Fox’la işbirliğine girişerek Portland dükünün başkanlığında bir koalisyon hükümetinin kurulmasını sağladı. Kralın onaylamak zorunda kaldığı hükümette Fox’la dışişleri bakanlığını üstlendi. Hükümetin Aralık 1783’te düşmesinin ardından üç yıl boyunca muhalefette Fox’la işbirliğini sürdürdü. Ardından gözlerindeki rahatsızlık, nedeniyle siyasetten çekildi. 1790’da babasının ölümü üzerine Guilford kontu oldu. Alan Valantine’in yazdığı Lord North adlı yaşam öyküsü 1967’de yayımlandı.


Leave A Reply