Friedrich August von Kaulbach Biyografisi (Alman Portre ve Tür Ressamı)

0
Advertisement

Friedrich August von Kaulbach kimdir? Friedrich August von Kaulbach’ın biyografisi, yaşam öyküsü, resimleri ve eserleri hakkında bilgiler.

Friedrich August von Kaulbach

Friedrich August von Kaulbach (Kaynak: wikipedia.org)

Friedrich August von Kaulbach ; Alman portre ve tür ressamı: b. Münih, 2 Haziran 1850; d. 26 Ocak 1920. Friedrich Kaulbach’ın oğlu ve Wilhelm von Kaulbach‘ın torunu , ilk sanat eğitimini babasından aldı ve daha sonra Nürnberg’de Raupp ve Kreling ile ve daha sonra Münih’te Diez ile çalışmalarına devam etti. Babasının öğretileri altında, daha sonraki öğretmenleri tarafından sürekli olarak geliştirilen bir boyama yeteneği gösterdi. Çalışmaları, babasınınkinden çok daha cüretkar olduğunu ve Alman Rönesansına eski Kaulbach’ın sahip olmadığı bir sempati duyduğunu gösteriyor. Portreler çizmedeki kolaylığı ve Kaulbach ailesinin sanattaki itibarı, bariz yeteneği ve modernliği ile birleştiğinde, kısa sürede ona Almanya’da yavaş yavaş yayılan büyük bir yerel popülerlik kazandı.

Büyük bir sanatçı değilse, çok yönlü olduğunu kanıtlamıştır. Minyatürleri belki de Almanya’daki zamanının herhangi birinden daha iyi çizdi ve iyi bir karikatürist olarak ün kazandı. Mükemmel bir resim ve çizim öğretmeni, 1886’da Münih Akademisi’nin direktörü oldu, bu pozisyon 1891’e kadar devam etti. Bu pozisyona atanması, muhtemelen 1886’da Berlin resim altın madalyasını kazanma başarısından kaynaklanıyordu.

En iyi bilinen resimleri arasında Cavalier ve Lady’s Maid (1873); Mayıs ayında bir gün (1879); Schutzenlis’l (1881); Lutenist (1882); Frida Scotta, Prenses Gisela, Bavyera Prensi Naibi, İmparator II. Wilhelm, İmparatoriçe Auguste Victoria ve kızları Ruth St. Denis ve Entombment’ın portreleri ve karısı, ailesi ve arkadaşlarının çok sayıda resimleri yer almaktadır.

1893’te ressam, ölümüne kadar ikinci yazlık evi olarak hizmet veren Ohlstadt, Yukarı Bavyera’da Kaulbach villasını inşa etti. Temmuz 1997’den beri bir müzedir ve Kaulbach’ın yaklaşık 30 resmi ve 25 çizimini gösterir. Stüdyo ve bir çalışma odası erişilebilir durumda ve orijinal hallerinde korunuyor.

Kaulbach, zamanının sanatçı sahnesini çok sayıda karikatürle belgeledi. Özellikle Franz von Lenbach tarafından Münih’teki “yerleşik” sanatçılara karşı bir güç olarak kurulan sanatçı topluluğu Allotria’nın üyeleri arasında öne çıkan motifler buldu . Franz von Lenbach hızla kendini kurdu, bu da Kaulbach ve “Schwabenmajer” (Gustav Majer) bir “Lenbachiade” de dostça alay etme konusunda ilham verdi.

Advertisement

1929’da Kaulbach’ın dul eşi, ünlü sanat müzayede evi aracılığıyla Kaulbach malikanesinde düzenlenen kocasının sanat koleksiyonunun müzayedesine izin verdi. Müzayede kataloğunun önsözü August Liebmann Mayer tarafından yazılmıştır .


Leave A Reply