Wilhelm von Kaulbach Kimdir? Alman Ressamın Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Wilhelm von Kaulbach kimdi? Alman ressam Wilhelm von Kaulbach biyografisi, yaşam öyküsü, tabloları ve eserleri hakkında bilgiler.

Wilhelm von Kaulbach

Kaynak: wikipedia.org

Wilhelm von Kaulbach; Alman ressam: b. Arolsen, 15 Ekim 1805; d. Münih, 7 Nisan 1874. Sanatının temellerini kuyumcu ve bakır oymacısı olan babasından öğrendi. 1821’de Düsseldorf‘a gittiğinde ve baş öğretmeni Cornelius’un Düsseldorf tarihi resim okulunun başı olarak kabul edildiği Sanat Akademisi’ne girdiğinde iyi bir ressamdı. Cornelius 1825’te Bavyera Kralı Ludwig’in daveti üzerine Münih’e gittiğinde, onu takip etti ve kısa süre sonra örnekleri Odeon’un büyük salonunda Apollon ve İlham Perileri olan tavan süsleme sanatında öğrencisi oldu. Kraliyet sarayının portikosunda Bavyera’nın Dört Ana Nehri’nin ve Bavyera’nın alegorik figürlerini çalışmıştır.

Saf ve klasik tasarım gücü, Münih’teki Dük Maximilian’ın sarayındaki Cupid ve Psyche’nin hikayesini gösteren 16 duvar resminde iyi bir şekilde sergileniyor. O zamanlar, meyveleri Shakespeare, Goethe ve Schiller’in ve Reineke Fuchs’un eserleri de dahil olmak üzere kitaplarının illüstrasyonunda ortaya çıkan Hogarth’ın eserlerinin incelenmesine ilgi duyuyordu.

Klopstock’un Hermann Savaşı’ndan 12 sahne ve Hermann’ın Ölümü, Kingsbau’daki kraliçenin sarayındaki duvar resimleri de dahil olmak üzere Almanya tarihindeki birçok büyük olayı resmetti. Ancak en iddialı ve kapsamlı çalışmaları, insan ırkının ilerlemesini bir dizi tipik tarihi tabloyla temsil etmeye çalıştığı eserlerdir. Bunlar Babil Kulesi’ni; Homeros Çağı; Kudüs’ün Yıkımı; Hunlar ve Romalılar Savaşı; Haçlılar; Reform (1847-1863).

Kudüs'ün Yıkımı, Wilhelm von Kaulbach

Kudüs’ün Yıkımı, Wilhelm von Kaulbach

Michelangelo’nun temsil ettiği entelektüel fikirlerinin çeşitliliği, harika genelleme gücü, karikatürden İtalyan cinquecentists’in yüceliğine kadar her resim stilindeki ustalığının modern ressamlar arasında hiçbir paraleli yoktur. Renklendirmesi biraz soğuk, bazen biraz kaba olabilir, ancak biçim duygusu, kavrayış yüceliği ve uyumlu kompozisyon dehası, Cornelius’un idealizmi ile modernizm arasındaki geçiş döneminin Alman sanatçıları arasında ona birinciliği kazandırdı. modern tarih okulunun gerçekçiliği.

Ressamın son dönemi hakkında bilgi yoktur. Daha sonraki çalışmaları, yalnızca erken özelliklerini abartıyor. Goethe’nin temaları üzerine yapılan çizimler son derece başarılıydı: melodramatiktiler ve popüler beğeniyi tatmin ettiler. Dokuz metreden daha yüksek olan geniş tuval, “Salamis’te Deniz Savaşı” (Münih Maximilianeum), uzun ve güçlü bir fırça darbesiyle her zamanki hayal gücünü ve kompozisyon kolaylığını ortaya koyuyor.

Advertisement

Leave A Reply