Fritz Kreisler Kimdir?

0
Advertisement

Fritz Kreisler kimdir? Fritz Kreisler hayatı, biyografisi, eserleri ve besteleri hakkında bilgi.

Fritz-KreislerFritz Kreisler; (1875 – 1962)

Avusturyalı ünlü bir keman üstadı ve bestecisidir. Kemanda tatlı ve yumuşak çalışlarıyla tanınmıştır. Ayrıca keman için küçük parçalar bestelemiştir. Bunlar oda müziğinin en güzel örnekleri sayılır.

Kreisler, Viyana’da doğdu. Joseph Hellmesberger’den müzik dersleri aldı. On yaşındayken Viyana konservatuvarının Altın Madalya armağanını kazandı. Daha sonra Paris konservatuvarına gidip Leo Delibes’le, Joseph Massart’ia çalıştı. 1888 – 89 yıllarında Amerika’da başarılı bir konser gezisini tamamladıktan sonra Viyana’ya döndü. Kısa zamanda devrinin en başarılı virtüozları arasına girdi. Keman çalarken sol elini fazla titreterek sazdan çok tatlı, içli sesler çıkarıyordu. Kreisler’in bir başka özelliği de yayı elinden geldiği kadar az hareket ettirmesidir.

Kreisler Birinci Dünya Savaşına katıldı, oldukça ağır yaralandı. Savaştan sonra yeniden konserlerine başladı. 1939’da Fransız tabiiyetine geçti, sonradan Amerika’ya yerleşip Amerikan yurttaşı oldu, ömrünün sonuna kadar orada kaldı.

Kreisler’in keman eserleri arasında en çok tanınmışları şunlardır: “Tambourin Chinois”, “Caprice Viennois”, “Liebesfreud”, “Liebeslied”, “La Gitana”, “Schön Rosmarin”.

Advertisement

Leave A Reply