Futbol Ekonomisi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Futbol ekonomisi nedir? Futbolun dünya ekonomisindeki yeri nedir? Futbol ekonomisinin önemi, özellikleri, hakkında bilgi.

FUTBOL EKONOMİSİ

Dünyada futbolun gelişmeye başladığı 1870 ile 1880’li yıllarda birçok insan bu oyunu oynamaktansa izlemeyi tercih ediyordu. Yerel kulüpler artık eğlencenin kaynağı olmuşlardı. Futbolun gelişmesi birçok açıdan önemli sonuçlar doğurdu:

□ Öncelikle bölgesel gelişme açısından maçların bir fikstüre göre oynanması, gelişigüzel yapılan maçlardan daha önemliydi.

□ İkinci olarak, kulüplerin izleyicileri barındırmak için kalıcı tesis ihtiyacı belirdi ve ilk statlar ortaya çıkmaya başladı.

□ Üçüncü olarak, izleyici sayısındaki artış ve insanların bu oyunu takip etmek istemeleri üzerine kulüpler giriş ücreti adında küçük paralar almaya başladı.

□ Dördüncü olarak, izleyicilerde-ki artışın büyüklüğü ve fikstürlerin düzenli hâle gelmesi, oyuncuların antrenman için daha fazla zaman ayırmasını gerektirdi ve futbol maçına hazırlanma gerekliliği belirdi.

Advertisement

futbol-ekonomisi

Zamanlarını kendi işlerine ayıramamalarından dolayı oyuncular ücret İstediler. Bu alandaki dikkate değer gelişme futbol ligleri ve profesyonelleşmeye yol açtı. Günümüzde futbol kulüplerinin gelirlerinin büyük bölümünü 3 temel girdi karşılıyor. Ticari faaliyetler (ürün satışı), televizyon gelirleri ve stattan elde ettikleri gelirler. Bunun dışında kulüpler futbolcu transferiyle de bütçelerine katkı yapmaktadır.

Futbol kulüplerinin harcamalarındaki en büyük payı oyunculara ödedikleri ücretler oluşturuyor. Takım için yapılan diğer zorunlu harcamalar ve oyuncu transferleri de kulüplerin en büyük harcama kalemlerinden. 6 Aralık 2000 tarihinde The Guardian (İngiltere) gazetesinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre dünyanın en zengin kulübünün Manchester United olduğu belirlendi.

Futbol artık günümüzde bir endüstri olarak adlandırılmaktadır ve bu endüstrinin en büyük fabrikaları da büyük bütçeli takımlardır. Bu kulüplerin bütçelerindeki büyüklük onların bu endüstriden aldığı payı da ciddi düzeyde etkilemektedir. Dünyanın en zengin kulübü olarak bilinen Manchester United’ın sadece İngiltere’de değil tüm dünyada taraftarları bulunmaktadır. Londra’dan (İngiltere), Tokyo (Japonya)’ya kadar dünyanın her tarafında Manchester United sadece bir futbol takımı olarak değil, bir ürün satıcısı yani bir “marka” olarak bilinir.


Leave A Reply