Futbol Sahası Ölçüleri Nasıldır? Futbol Oyun Alan Ölçüleri, Boyutları

1

Futbol sahasının ölçüleri nelerdir? Futbol oyun alanının özellikleri, ölçüleri, kale alanı, ceza alanı boyutları, hakkında bilgi.

Futbol

Advertisement

Oyun Alanının Yüzeyi

Maçlar, müsabaka talimatlarına göre doğal veya yapay yüzeylerde oynanabilir.

Boyutlar

Oyun alanı dikdörtgen şeklinde olmalıdır. Taç çizgilerinin uzunluğu kale çizgilerinin uzunluğundan fazla olmalıdır. Uzunluk en az 90 m. (100 yarda), en çok 120 m. (130 yarda), Genişlik en az 45 m. (50 yarda), en çok 90 m. (100 yarda).

Uluslararası Maçlar

Uzunluk en az 100 m. (110 yarda) en çok 110 m. (120 yarda).
Genişlik en az 64 m. (70 yarda) en çok 75 m. (80 yarda).

Oyun Alanının İşaretlenmesi

Oyun alanı çizgilerle belirlenir. Bu çizgiler sınırladıkları alana dahildir. Uzun olan iki kenar çizgilerine taç, daha kısa olan diğer iki kenar çizgilerine kale çizgisi denir. Bütün çizgiler en çok 12 cm. (5 inç) genişliğinde olmalıdır. Oyun alanı bir orta çizgiyle ikiye ayrılır. Başlama noktası bu çizginin tam ortasına işaretlenir. Bu nokta merkez olarak 9.15 m. (10 yarda) yarıçaplı bir daire çizilir.

Advertisement

Futbolda Teknik

Kale Alanı:

Kale alanları, oyun alanının her iki ucunda aşağıda ifade edildiği gibi belirlenir: Kale direklerinin iç kenarlarından 5.5 m. (6 yarda) uzaklıkta kale çizgisine dik iki çizgi çizilir. Bu çizgiler, saha içine doğru 5.5 m. dik (6 yarda) uzatılır ve kale çizgisine paralel bir çizgiyle birleştirilir. Bu çizgiler ve kale çizgisiyle sınırlı bu alan kale alanıdır.

Ceza Alanı

Ceza alanı oyun alanının her iki ucunda aşağıda ifade edildiği gibi belirlenir. Kale direklerinin iç kenarlarından 16.5 m. (18 yarda) uzaklıkta kale çizgisine dik iki çizgi çizilir. Bu çizgiler, saha içine doğru 16.5 m. (18 yarda) dik uzatılır ve kale çizgisine paralel bir çizgiyle birleştirilir. Bu çizgiler ve kale çizgisiyle sınırlı bu alan ceza alanıdır. Her bir ceza alanı içinde kale direklerinden eşit uzaklıkta ve kale çizgisine 11 m. (12 yarda) mesafede bir penaltı noktası işaretlenir. Ceza alanı dışına merkezi penaltı noktası olan 9.16 m. (10 yarda) yarıçaplı bir daire yayı çizilir.

Bayrak Direkleri

Her köşeye en az 1.5 m. (5 ayak) yüksekliğinde, ucu sivri olmayan ve bayrak takılan bir direk dikilir. Bayrak direkleri ayrıca orta saha çizgisi hizasında, taç çizgisinin en az 1 m. (1 yarda) dışına dikilebilir.

Köşe Yayı

Her bir köşe bayrak direğinden itibaren oyun alanı içine 1 m. (1 yarda) yarıçaplı çeyrek daire yayı çizilir.

Futbol Stadyumu

kaynak: pixabay.com

Kaleler

Kaleler her bir kale çizgisinin ortasına yerleştirilmelidir. Bunları bayrak direklerinden eşit uzaklıkta yukarı doğru dik iki direkle bunları birleştirilen yatay bir üst direkten oluşur, iki direk arasındaki mesafe içten 7.32 m. (8 yarda), üst direğin alt kenarının yerden yüksekliği 2.44 m. (8 feet)dir. Her iki direkle üst direk aynı kalınlıkta ve en çok 12 santimetre (5 inç) olmalıdır. Kale çizgileri de kale direkleriyle aynı genişlikte olurlar. Kalelere kale ağları, direklere üst direğe ve yere iyice tutturulmak ve kaleciye hareket serbestisi vermek şartıyla takılabilir. Kale direkleri ve üst direk beyaz renkte olmalıdır.

Advertisement

Güvenlik

Kaleler yere sağlam bir şekilde sabitleştirilmelidir. Portatif kaleler, bu şartlara uyduğu takdirde kullanılabilir.


1 Yorum

Leave A Reply