Gammaz Yürek, Edgar Allan Poe Hikayesinin Özeti, Karakterler, Analiz

0
Advertisement

Edgar Allan Poe’nun Gammaz Yürek isimli hikayesinin konusu nedir? Gammaz Yürek kitap özeti, karakterleri, analizi, hakkında bilgi.

Gammaz Yürek

Gammaz Yürek

“Gammaz Yürek” Edgar Allan Poe tarafından yazılmış ve ilk kez 1843 yılında yayımlanmış kısa bir öyküdür. Öykü, bir yandan işlediği cinayeti anlatırken bir yandan da okuyucuyu akıl sağlığının yerinde olduğuna ikna etmeye çalışan isimsiz bir anlatıcının bakış açısından anlatılır.

Hikâyenin ana teması suçluluk duygusu ve bunun katil üzerindeki psikolojik etkileridir. Anlatıcı, kendi suçluluğu ve döşeme tahtalarının altında attığını duyduğuna inandığı kurbanın kalbinin sesi tarafından deliliğe sürüklenir. Öykü aynı zamanda insanlık durumu ve hepimizin içinde yatan karanlık temasını da irdelemektedir.

Poe’nun sembolizm ve imgelem kullanımı da öyküde, özellikle de anlatıcının suçluluğunun bir sembolü olarak atan kalbin tasvirinde ve yaşlı adamın akbabaya benzetilen gözünün tasvirinde öne çıkmaktadır.

Genel olarak, “Gammaz Yürek” Gotik edebiyatın klasik bir örneği ve psikolojik korkunun bir başyapıtıdır. Film, televizyon ve tiyatro dahil olmak üzere çeşitli medya biçimlerine uyarlanmıştır ve günümüzde yaygın olarak okunmaya ve incelenmeye devam etmektedir.

Advertisement

Özeti

“Gammaz Yürek “ın anlatıcısı akıl sağlığını savunur – gergin olduğunu ama deli olarak adlandırılamayacağını söyler. Aslında duyuları hızlanmıştır, daha uyanıktır ve hem cennetten hem de cehennemden bir şeyler duymuştur. Bunu takip eden eylem için güdülerinin tuhaf olduğunu, bunu kışkırtan bir tutku olmadığını kabul eder. Bunun yerine, birlikte yaşadığı yaşlı adamın tuhaf bir özelliği, gözlerinden birinin diğerinden farklı olması ve şeytani, akbaba benzeri bir görünüme sahip olması onu yaşlı adamı öldürmeye ikna etmiştir, böylece artık ona bakmak zorunda kalmayacaktır.

“Gammaz Yürek “ın anlatıcısı yine delilikten şüphelenmemiz gerektiğini düşünür, ancak cinayeti nasıl metodik ve sabırlı bir şekilde işlediğini kendi gözlerimizle gördüğümüzde bundan vazgeçeriz. Yedi gece boyunca yaşlı adamın yatak odasının kapısına kadar sürünür, sürgüyü açar, odaya yanmayan bir fener koyar ve dikkatlice başını içeri sokar. Sonra fenerin kapağını açar, böylece gözüne tek bir ışın düşer. Her gece gözü kapalı bulduğunda canı sıkılır, çünkü ona motivasyon veren onun bakışlarıdır. Ertesi sabah her zaman yaşlı adamı çağırır ve ona nasıl uyuduğunu sorar.

Sekizinci gecede, “Gammaz Yürek “ın anlatıcısı sinsiliğinden dolayı özellikle neşelidir. Yaşlı adamın planından nasıl haberdar olmadığına hayret eder. Hatta kendi kendine biraz güler. Ama sonra adamın kıpırdadığını duyar gibi olur, ama odanın zifiri karanlık olduğunu bilerek feneri yavaş yavaş içeri sokmaya devam eder. Ama ayağı kayar, fener çalar ve yaşlı adam seslenir.

“Gammaz Yürek”ın anlatıcısı bir saat boyunca hiç kıpırdamadan durur ve yaşlı adamın uyanık olduğunu, davetsiz misafirleri dinlediğini hisseder. Anlatıcı bunun nasıl bir şey olduğunu bildiğini söyler. Ve sonra yaşlı adam bir inilti çıkarır ve anlatıcı bunu da doğrudan ruhtan gelen bir ses olarak tanır. Anlatıcı acır ama yine de kıkırdamak ister. Adamın uyandığından beri neler yaşadığını hayal eder, sesi açıklamaya ve kendini rahatlatmaya çalışır ama nafile çünkü Ölüm’ün odada olduğunu hisseder.

Bir süre sonra, yaşlı adamın bariz uyanıklığında hiçbir değişiklik olmadan, “Gammaz Yürek “ın anlatıcısı panjuru biraz açıp adamın üzerine bir ışın yayar ve gözün açık olduğunu görür! Bu manzara karşısında anlatıcının eski öfkesi depreşir. Anlatıcı bize hızlı duyularını hatırlatır ve yaşlı adamın korkmuş kalbinin sesi olduğunu bildiği donuk, hızlı bir tik tak sesi duymaya başlar. Anlatıcı kıpırdamadan durur ama kalp daha hızlı ve daha yüksek sesle atmaktadır. Anlatıcıyı korkunç bir endişe kaplar. Kalbin sesi her geçen saniye artar, ta ki anlatıcı daha fazla dayanamayıp elinde fenerle odaya koşup yaşlı adamı yere yatırana ve kendi yatağını üzerine düşürerek onu öldürene kadar.

Kalbin ve gözün gücü sona erdiğinde, “Gammaz Yürek “ın anlatıcısının sakin sabrı geri gelir ve aklı başında olduğuna dair herhangi bir şüphe varsa, cesetten dikkatlice kurtulmasının bunu kanıtlayacağını söyler. Gece boyunca hızlı ve sessiz bir şekilde çalışır, cesedi parçalara ayırır, kalasları kaldırır ve odanın altındaki her şeyi gizler, böylece yaşlı adamdan hiçbir iz kalmaz.

Advertisement

“Gammaz Yürek “ın anlatıcısı işini bitirdiğinde saat dörttür ve hem saatin sesini hem de kapının çalındığını duyar. Gelen, adresten gelen endişe verici bir sesten haberdar olan ve evi aramak isteyen polistir. Anlatıcı rahat bir şekilde gülümser. Feryadın kötü bir rüya nedeniyle kendisine ait olduğunu açıklar ve onları evin içinde dolaştırarak yaşlı adamın yatak odasına götürür, hatta polislerin dinlenmesi için adamın odasına birkaç sandalye yerleştirir. Kendi sandalyesini doğrudan cesedin üzerine yerleştirir.

“Gammaz Yürek “ın anlatıcısının sakin tavrı polisleri rahatlatır ve oturup konuşurlar, anlatıcı ilk başta canlı bir şekilde konuşur, ancak zaman ilerledikçe solgunlaşır ve gerginleşir. Bir şeyler duymaya başlar, kafasının içinde bir çınlama vardır ve bunu örtbas etmek için daha fazla gevezelik eder, ancak konuştukça sesin kafasından gelmediğini ve aslında odanın içinde olduğunu fark eder, bu yaşlı adamın kalbinin o tanıdık tik takları, o atışlarıdır.

“Gammaz Yürek “ın anlatıcısı bunu örtbas etmeye çalışmak için daha hızlı ve daha yüksek sesle konuşur ve şimdi panik içinde yerde volta atmaktadır. Ama polisler hâlâ rahatça konuşmakta, fark etmemiş gibi görünmektedirler. Ses her şeyin üzerinde yükselir ve polisler hâlâ hiçbir sorun yokmuş gibi davranırlar. Anlatıcı, onların suçun tamamen farkında olduklarına ve kendisiyle alay ettiklerine kendini ikna eder. Kontrolünü tamamen kaybedip her şeyi itiraf edene kadar yerde volta atar ve adamlara döşeme tahtalarını yırtmalarını ve atan kalbi bulacaklarını söyler.

Karakterler

“Gammaz Yürek “ın ana karakteri, aynı zamanda katil olan isimsiz bir anlatıcıdır. Anlatıcı, işlediği cinayeti anlatırken okuyucuyu akıl sağlığının yerinde olduğuna ikna etmeye çalıştığı için güvenilmez bir anlatıcıdır. Yaşlı adamın bir akbabanınkine benzettikleri gözüne takıntılıdırlar. Anlatıcının suçluluk duygusu sonunda onları deliliğe sürükler.

Cinayetin kurbanı, yine adı verilmeyen yaşlı bir adamdır. Yaşlı adam, anlatıcının saplantısının kaynağı olan ve nihayetinde cinayete yol açan akbabaya benzer bir göze sahip olarak tanımlanır.

Hikâyede başka önemli karakterler yoktur, çünkü hikâye esas olarak anlatıcının iç mücadelelerine odaklanmıştır.


Leave A Reply