Gaspard Bauhin Kimdir?

0
Advertisement

Gaspard Bauhin kimdir ve ne yapmıştır? Gaspard Bauhin hayatı, biyografisi, botanik çalışmaları ve eserleri hakkında bilgi.

Gaspard Bauhin

Gaspard Bauhin; (d. 17 Ocak 1560, Basel – ö. 5 Aralık 1624, Basel, İsviçre), anatomi ve botanik sınıflandırmasında ikili adlandırma sistemini bulan hekim, anatomi ve botanik bilginidir.

İtalya’daki Padova Üniversitesi’nde İtalyan anatomi bilgini Fabricius ab Aquapendente’nin öğrencisi olan (1577-78) Bauhin, meslek yaşamının büyük bir bölümünü, 1581’de hekim unvanını aldığı Basel Üniversitesi’nde geçirdi. Bu üniversitenin 1582’de Yunanca, 1588’de anatomi ve botanik, 1614’te tıp profesörlüğüne atandı. Kalın ve incebağırsak arasında yer alan kapakçığı (Bauhin kapakçığı) ilk tanımlayanlardan (1588) biridir. 1605’te, o güne değin yazılmış en geniş anatomi çalışması olarak kabul edilen Theatrumanatomicum’a yazdı. Bu yapıtında, kasları, damarları ve sinirleri düzensiz bir biçimde numaralama yöntemi yerine, her parçayı en belirgin özelliklerine göre adlandırma sistemini geliştirdi.

16. yüzyıl İtalyan botanikçisi Andréa Cesalpino’nun hazırladığı sistematik bitki sınıflandırmasının ilkelerini daha da geliştiren Bauhin, sınıflandırmada doğal akrabalık ve ilişki kavramını temel alarak bitki türlerini ve cinslerini ilk kez doğru olarak tanımlayan kişidir. Bilinen bütün bitkilerin adlandırılması ve derlenmesiyle ilgili ilk çalışmaların en ünlülerinden biri olan Pinax theatri botanica (1623; Bitkilerin Resimli Açıklaması) adlı yapıtında, daha sonra botanikçi John Ray ve Linnaeus’un evrensel bir uygulamaya dönüştürecekleri ikili adlandırma (bitkileri, cins ve türlerini belirten iki sözcükle adlandırma) sistemini kullandı ve 6 bin bitki türünü tanımladı.

Bauhin’in gene bir botanikçi ve hekim olan kardeşi Jean da (1541-1613), 5 binden fazla bitkiyi ayrıntılı olarak tanımladığı Historia plantarum universalis (1650-51; Bitkilerin Genel Tarihi) adlı yapıtıyla tanınır.

Advertisement

Leave A Reply