Gaz Maskesi Ne İşe Yarar?

0
Advertisement

Gaz maskesi nedir? Gaz maskesi ilk olarak ne zaman kullanıldı, ne işe yarar, nasıl kullanılır, hakkında bilgi.

gaz maskesiGaz Maskesi; İlk defa 1915’te Fransızlar tarafından sadece klor gazına karşı kullanılan bu çeşit maskeler bugün çok gelişmiş durumdadır.

1. Dünya Savaşı’nda, 1915’te Almanlar Fransızlar’a karşı ilk defa klor gazı kullanınca Fransızlar koruyucu olarak gaz maskesini buldular. Bugün çeşitli işlerde kullanılmakta olan gaz maskesi başlıca iki kısımdan ibarettir: Maske, süzgeç.

1.— Maske: Kauçuktan yapılmıştır. Yüzü tamamen kaplar. Göz kısmında geniş gözlükler vardır. Burun kısmında bir maşa burun kanadlarını sıkar, ağızdan soluk alınmasını sağlar.

2.— Süzgeç: İki şekilde olur. Bir kısmı küçüktür. Maskenin ağız kısmına takılır. Bir kısmında ise süzgeç daha büyüktür, çanta şeklinde arkada veya göğüs üzerinde taşınır. Maske ağzından çıkan bir hortum süzgece bağlanmıştır. Süzgeçlerde solunum yolu ile giren havayı süzen bir «aktif kömür» tabakası bulunur, giren çeşitli gazların bileşimini bozabilecek bazı kimyasal bileşikler vardır. Ayrıca bunlar soda, potasyum permanganat, bazı nikel tuzlarıdır.

Advertisement

Savaş anında yanda taşınan bir maske 6 saniyede takılabilir. Bazı zehirli gazlara karşı özel elbiseler de kullanılır. O zaman bu elbiselerle maske hava geçirmeyecek, kullanan kimsenin her tarafını kapatacak şekilde hazırlanır.


Leave A Reply