Gazoz Nedir?

0
Advertisement

Gazoz nedir? gazoz ismi nereden gelmektedir, gazoz nasıl yapılır gazozun içerisinde neler bulunmaktadır

gazozİçinde karbon asidi bulunan bir çeşit şerbettir. «Gazoz» adı, Fransızca «gazlı su» anlamındaki «l’eau gazeuse» den gelir.

Gazoz, içine karbon dioksit karıştırılmış su ile yapılır. Gazlı madeni depolarda yüksek basınç altında saklanır. Bu su özel makinelerle şişelere doldurulur. Şişe açıldığı zaman karbon dioksit gazının kaçması ve gazozun köpürmesini sağlar.

Gazoz yapımında hazırlanan gazlı suya şeker, çeşitli kokular, meyva suları karıştırılır, Bugün bu şekilde yapılmış pek çok gazoz çeşidi vardır. Ülkemizde yılda milyonlarca şişe gazoz içilir. A.B.D.’nde ise çeşitli adlar altında yılda 30.000.000.000 şişe gazoz içilmektedir.

Gazoz yapma düşüncesi, maden sularındaki doğal gazların dikkati çekmesiyle başlamıştır. XVIII. yüzyılda «suya hava karıştırma» yolunda birçok denemeler yapılmış, Fransız bilgini Lavoisier bu havanın karbon ve oksijen karışımı olduğunu göstermiştir. Gazozun ticari ölçüde yapılması ancak XIX. yüzyılın başlarına rastlar. Yüzyılın ortalarından itibaren de gazoz yapımı hızla gelişmiştir.

Gazoz, hazmı kolaylaştırmak, ferahlık vermek için içilir. Bununla beraber, fazlası kesinlikle insan sağlığına zararlıdır. Özellikle çocukların sürekli olarak gazoz içmesi vücutlarındaki sağlık dengesinin mutlaka bozulmasına yol açmaktadır. Artık günümüzde okullarda asitli tabir edilen gazoz içeceği satılmamaktadır.

Advertisement

Leave A Reply