Gece Yarısı Kütüphanesi Kitap Özeti, Matt Haig (Konusu, Yorumlar)

1
Advertisement

Matt Haig’in Gece Yarısı Kütüphanesi isimli kitabının konusu nedir? Gece Yarısı Kütüphanesi kitabının özeti, incelemesi, hakkında bilgi.

Gece yarısı kütüphanesi

Gece Yarısı Kütüphanesi

Nora Seed hayatından mutsuz, kendini öldürmeye çalışıyor ve hayatının farklı versiyonlarını deneyebileceği Geceyarısı Kütüphanesi’nde kendini buluyor. Bu alternatif gerçeklikler sayesinde, vazgeçtiğine pişman olduğu yolların, olacağını düşündüğü gibi olmadığını öğrenir. Sonunda içinde mutlu olduğu bir hayat bulur, ancak bu süreçte orijinal hayatının bir değeri olduğunu öğrenir. Nora yaşamaya karar verdiğinde Kütüphane dağılır. Nora, daha az pişmanlık ve gelecek için umutla şimdi dışında orijinal hayatına geri döner.

Kitabın Özeti

Gece Yarısı Kütüphanesi, zeki ve yetenekli bir yüzücü olan genç Nora Seed ile açılıyor. Babasının ölüm haberini aldığında okul kütüphanecisi Bayan Elm ile satranç oynuyordur. On dokuz yıl sonra, Nora artık hayatında mutsuz olan 35 yaşında bir kadındır.

Ash adlı komşusu, kedisi Voltaire’e (“Volts”) bir arabanın çarptığını söyler. Nora üzgün bir halde işe geç kalır ve patronu Neil O’nu isten kovar. Sonrasında bir zamanlar erkek kardeşi Joe ile birlikte bir müzik grubunda beraber olduğu Ravi’ye koşar. Ancak, teselli bulacağı yerde, Joe ve Ravi, Nora’yı grubu yüzüstü bıraktığı için suçlar. Bir dizi başka talihsiz olaydan sonra Nora ölmeye karar verir ve gece yarısı aşırı dozda hap alır.

Nora kendini sisle çevrili bulur ve sonsuz kitap sıralarının hayatının farklı varyasyonlarına açılan portalları temsil ettiği Gece yarısı Kütüphanesindedir. Bayan Elm (veya ona benzeyen birisi) buradadır ve Nora’ya rehberlik yapar. Bayan Elm’in dediğine göre Kütüphane yaşamla ölüm arasında bir yerdedir. Kütüphanede Nora’nın alternatif hayatları bulunmaktadır. Nora bu alternatif gerçekliklerde istediği kadar kalabilir, ancak bu süreçte yaşama isteğini kaybederse sonsuza kadar ölecektir.

Advertisement

Nora, neredeyse evleneceği eski sevgilisi Dan ile birlikte olduğu bir hayatı dener, ancak Dan’in sıkılıp onu aldatacağını keşfeder. Sonra arabanın çarpmasını önlemek için Volts’un içeride tutulduğu bir hayatı dener, ancak kedinin aslında başka bir sağlık durumundan öldüğünü öğrenir. Daha sonra Nora, en iyi arkadaşı Izzy ile Avustralya’ya taşındığı bir hayatı dener. Ancak Izzy’nin bir araba kazasında öleceğini öğrenir. Nora daha sonra olimpik bir yüzücü olmaya çalışır, ancak o hayatta da depresyonda olduğunu öğrenir. Nora, Artic araştırmacısı olmayı denediğinde, alternatif gerçeklikleri arasında atlayan ve uzun süredir bunu yapan bir adam olan Hugo Lefèvre ile tanışır. Artık Nora, yaşayabileceği bir hayat bulmanın özlemi içindedir.

Nora, müzik grubunda devam ettiği ve ünlü bir rock yıldızı olduğu bir hayat dener, ancak ünlü olmanın Joe’nun madde bağımlılığından ölmesine yol açtığını öğrenir. Bayan Elm, Nora’yı daha az “belirgin” yollar izlemeye teşvik eder. Nora, bekar bir anne olmaktan şaraphane işletmek veya yardım görevlisi olmaya kadar çok sayıda hayat ve kariyer denemeyi başarır, ancak hiçbir şey değişmez.

Sonunda Nora, Ash’in bir keresinde ona çıkma teklif ettiğini ahtırlar ve o randevuyu kabul ettiği bir hayatı denemeye karar verir. Nora, Molly adında küçük bir kızı ve Plato adında bir köpeği olduğu, oldukça güzel olduğunu düşündüğü bu hayat beğenir. Bu hayatta Nora, Joe ile olan ilişkisini düzeltmiştir ve Joe mutlu bir şekilde evlidir. Nora bunun hayatının en iyi versiyonu olabileceğini düşünür. Ancak daha önce yaşadığı yere döndüğünde yokluğunun etkisi olduğunu görür. Nora, eskiden yardım ettiği komşusunun bir bakım tesisine taşınmak zorunda kaldığını görür. Eskiden satış elemanı olarak çalıştığı müzik mağazası kapanmıştır. Ve eski müzik öğrencisi Leo, piyano yeteneğini keşfetmek yerine kötü bir kalabalığın arasına düşmüştür.

Nora sonunda o hayatı da bırakıp, dağılmakta olan Gece yarısı Kütüphanesi’ne geri döner. Bayan Elm, orijinal hayatını yaşama arzusunun kütüphanede yıkıma neden olduğunu açıklar. Bayan Elm, orijinal hayatını temsil eden kitabı bularak Nora’ya nasıl çıkacağını söyler ve Geceyarısı Kütüphanesi dağılır. Nora orijinal hayatına döndüğünde, kısa süre sonra bir hastanede uyanır.

Geriye kalan pişmanlıkları ve geleceğe dair umutlarıyla Nora, hayatını değiştirmeyi başarır. Kardeşiyle arayı düzeltmeye çalışır, geçimini sağlamak için daha fazla öğrenciyi müzik dersleri vermeye başlar ve her hafta bir evsizler barınağında gönüllü olarak çalışır. Nora ayrıca eski satranç oyunlarına devam etmek için gerçek Bayan Elm’i ziyarete gider.

Advertisement


1 Yorum

Leave A Reply