Gençliğin Güzel Bir Yüzü İhtiyarlığın Güzel Bir Ruhu Vardır Anlamı, Kompozisyon

0
Advertisement

Gençliğin güzel bir yüzü, ihtiyarlığın güzel bir ruhu vardır sözünün açıklaması, anlamı. Büyüklere saygı ve yaşlılık ile ilgili kompozisyon örnekleri, yazılar.

gülen yaşlı

Kaynak : pixabay.com

Gençliğin güzel bir yüzü, ihtiyarlığın güzel bir ruhu vardır;

Her zaman gençliğin o büyülü havasına kaptırırız kendimizi. Hiç bir zaman ihtiyarlamamak, her zaman dinç ve dinamik, her zaman çekici ve güzel, pembe hayallerle dolu olarak kalmaz isteriz. Bazen aynaya baktığımızda sıhhatli ve pembe yüzümüzün bozulacağı, kırışacağı gelir aklımıza, derin bir üzüntüye ve ümitsizliğe kapılırız. Bir gün ihtiyarlayıvermek, güzelliğini kaybetmek başta kadınlar olmak üzere herkesin ezeli bir korkusudur.

Oysa, biraz düşünecek olursak, ihtiyarlığın da kendine has bir özelliği ve sempatik havası olduğunun farkına varırız. Genç bir insan, olaylar karşısında ne kadar atak, tecrübesiz, aceleci, kaprisli davranırsa, ihtiyar bir insan, senelerin verdiği bir olgunlukla dengesini kaybetmez. Bu denge coşkun gençliğin ihtiraslarından, kaprislerinden uzaktır. Böyle aşırılıklardan uzaklaşma bir ruha arzu ettiği huzur ve düzeni sağlar. Olgun davranışları, tatlı dilleri, şefkat ve iyilik dolu bağırlarıyla bizi herkesten fazla kendilerine bağlayan nice pamuk ninelerimiz, tonton dedelerimiz vardır ki bunlar çocukluk anılarımızın en ölmez simalarıdır.

Ardı gereksiz heyecanlar, fırtınalar, hırçınlıklar, dengesizlikler dolu bir gençlik güzelliği yanında, çirkin bir maske geçirmiş ölümsüz bir güzelliğin alçak gönüllülüğü ne kadar saygıdeğerdir.

Büyüklere Saygı Konulu Kompozisyon

Bizim toplumumuzda büyüklere saygı oldukça önemli bir konudur ve hemen hemen ülkemizin her bölgesindeki farklı kültürlerin ortak özelliklerinden birisi de büyüklere saygıdır.

Büyüklerimiz dediğimiz kişiler hayatın vermiş olduğu büyük yükler ve dertler ile verdikleri savaş sonrası yaşlanmış ve yorgun düşmüş ancak tecrübeleri ile bizlere ışık verecek kişilerdir. Onlar bizler için bir çok fedakarlığa yıllar önce katlanmış kişilerdir. Yaşlılarımızın katlandığı fedakarlıkları emin olun tamamen bilemeyiz. Bir çoğunu anlatmazlar onlar için normaldir çünkü yapmaları gereken hayatın normal rutin akışında ki bir şeymiş gibi fedakarlıklarını yapmışlardır.

Advertisement

Unutmayın ki elbet bir gün bizlerde yaşlanacağız. Kendi çocuklarımı zolacak ve kendi çocuklarımızda bizlerin büyüklere davrandığı gibi davranacaklardır. Çünkü öyle göreceklerdir. Bi gün gelipde yaşlanmadan yaşlılarımızın durumunu anlamalı onlara saygı duymalı ve onlar için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız.

Toplum içerisinde sadece mirası ile ilgilenen yaşlısı hasta iken onunla ilgilenmeyip sadece miras paylaşımı için ortaya çıkan kişiliksiz bir çok insan görebilmekteyiz. Bu tarz kişiler ile de mücadele edilmelirid. Yaşlının hayatı boyunca yapmış olduğu kazanımlara saygı duyulmalı ve bu kazanımlar kem gözlerden şer odaklı tiplerden korunmalıdır.


Leave A Reply