Gentamisin Damla Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Gentamisin Damla ne için kullanılır, ne işe yarar? Gentamisin Damlanın yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Gentamisin Damla neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

göz damlası

Gentamisin Damla

Kullanımları

Bu ilaç, gözün ve göz çevresindeki cildin (göz kapakları gibi) bakteriyel enfeksiyonlarını (blefarit, konjonktivit gibi) tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca göz yaralanması veya ameliyat sonrası enfeksiyonu önlemek için kullanılır. Aminoglikozit antibiyotikler olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Gentamisin bakterileri öldürerek çalışır.

Bu ilaç sadece bakteriyel göz enfeksiyonlarını tedavi eder. Diğer göz enfeksiyonu tipleri için çalışmaz. Herhangi bir antibiyotiğin gereksiz kullanımı veya yanlış kullanımı, etkinliğinin azalmasına neden olabilir.

Gentamisin SÜLFAT Damla nasıl kullanılır?

Göz damlası uygulamak için önce ellerinizi yıkayın. Kontaminasyonu önlemek için damlalığın ucuna dokunmayın veya gözünüze veya başka bir yüzeye temas etmesine izin vermeyin. Sadece gözlerde kullanın. Yutmayın veya enjekte etmeyin.

Bu ilacı kullanırken kontakt lens takmayın. Kontakt lensleri üreticinin talimatlarına göre sterilize edin ve tekrar kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışın.

Advertisement

Başınızı geriye doğru eğin, yukarıya bakın ve bir kese yapmak için alt göz kapağını aşağı çekin. Damlalığı doğrudan gözünüzün üzerinde tutun ve doktorunuzun belirttiği şekilde bir damla kese içine yerleştirin. Aşağıya bakın, gözlerinizi yavaşça kapatın ve bir parmağınızı gözünüzün köşesine (burnun yakınına) yerleştirin. Gözlerinizi açmadan önce 1-2 dakika hafifçe uygulayın. Bu ilacın boşalmasını önleyecektir. Gözünü kırpmamaya veya ovmamaya çalış. Yönlendirildiyse veya dozunuz 1’den fazla damlaysa, bu adımları diğer gözünüz için tekrarlayın. Araç veya makine kullanmadan önce görüşünüzün netleşmesi için birkaç dakika bekleyin. Damlalığı durulamayın. Her kullanımdan sonra damlalık kapağını değiştirin.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Doktorunuz sizi ilk başta bu ilacı daha sık kullanmaya yönlendirebilir, daha sonra enfeksiyon iyileştikçe daha az sıklıkta kullanabilir. Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyun. Doktorunuz gün boyunca kullanım için gentamisin damlaları ve yatmadan önce gentamisin merhemi reçete edebilir.

Başka bir tür göz ilacı (damla veya merhem gibi) kullanıyorsanız, diğer ilaçları uygulamadan önce en az 5 dakika bekleyin. Damlaların göze girmesine izin vermek için göz merhemlerinden önce göz damlası kullanın.

Bu ilacı en iyi şekilde yararlanmak için düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için her gün aynı saatlerde kullanın. Reçete edilen süre boyunca kullanmaya devam edin. İlacın çok erken durdurulması, bakterilerin büyümesine devam edebilir ve bu da enfeksiyonun geri dönüşüne neden olabilir.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Göz batması / yanma / kızarıklık veya geçici bulanık görme meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Advertisement

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilacın uzun süreli veya tekrarlanan sürelerde kullanılması, mantar enfeksiyonları dahil olmak üzere diğer göz enfeksiyonlarına neden olabilir. Bu ilacı kullanmayı bırakın ve yeni veya kötüleşen göz belirtileri (ağrı, şişme, kalın akıntı veya irin gibi) fark ederseniz doktorunuza başvurun.

Nadiren, gözde kullanılan gentamisin ürünleri emilebilir ve ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu nadir fakat ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin: kolay morarma / kanama, zihinsel / ruh hali değişiklikleri (halüsinasyonlar gibi).

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz derhal tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Gentamisin kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya diğer aminoglikozit antibiyotiklere (tobramisin gibi); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: kontakt lens kullanımı.

Bu ilacı uyguladıktan sonra görüşünüz geçici olarak bulanıklaşabilir. Bu tür etkinlikleri güvenli bir şekilde yapabileceğinizden emin oluncaya kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya net görüş gerektiren herhangi bir etkinlik yapmayın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçebilir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Advertisement

Etkileşimler

Aynı anda başka ilaçlar veya bitkisel ürünler alırsanız bazı ilaçların etkileri değişebilir. Bu ciddi yan etki riskinizi artırabilir veya ilaçlarınızın doğru çalışmamasına neden olabilir. Bu ilaç etkileşimleri mümkündür, ancak her zaman gerçekleşmez. Doktorunuz veya eczacınız, ilaçlarınızı kullanma şeklinizi değiştirerek veya yakından izleme yoluyla etkileşimleri sıklıkla önleyebilir veya yönetebilir.

Doktorunuzun ve eczacınızın size en iyi bakımı vermesine yardımcı olmak için, bu ürünle tedaviye başlamadan önce kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında doktorunuza ve eczacınıza bildirin. Bu ürünü kullanırken, doktorunuzun onayı olmadan kullandığınız diğer ilaçların dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun. Ciddi ilaç sorunları riskinizi azaltmak için listeyi doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın.


Leave A Reply