George Bizet (Hayatı) ve Carmen Operası (Konusu) Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ünlü Fransız besteci George Bizet kısaca hayatı, önemli eserleri ve Carmen operası konusu ve diğer özellikleri hakkında bilgiler.

Georges Bizet

George Bizet Kimdir?

Georges Bizet, Fransız bestecisi (Paris 25 Ekim 1838 – Paris 3 Haziran 1875). Asıl adı: Alexander Cesar Leopold.

Paris Konservatuvarı’nda Marmontel’den piyano, Zimmermann ve Gounod’dan müzik kuramı, Halevy’den kompozisyon dersleri aldı. 1857’de konservatuvarın Büyük Roma Ödülü’nü kazandı. Daha sonra özel müzik öğretmeni olarak çalıştı ve çoğunlukla Paris’li eleştirmenlerin olumsuzca eleştirdiği opera besteleri yaptı. Başeseri olan Carmen’in ilk oynanışından (1875) kısa bir süre sonra en verimli döneminde öldü.

Erken doğalcı, biçimde tutumlu, Wagner karşıtı Fransız operasının önde gelen temsilcisidir. Carmen operası güneye özgü tutkuyla doludur. Kolay anlaşılır ses dili, ritmik canlılığı, berrak ve renkli çalgılaması ve Nietzche’nin yazılarıyla Wagner’in operalarının karşısına çıkarıldı. Carmen’in etkisi Ravel, Busoni ve Stravinski’ye kadar sürdü.

Başlıca eserleri: Operaları: les Pecheurs des Perles (İnci Avcıları, 1863); la Jolie Fille de Perth (Perthli Güzel Kız, 1867); Djamileh (Cemile, 1872). Süit: l’Arlesienne (Arles’li Kadın, 1872).

Advertisement

Carmen Operası :

Geroges Bizet’in operacomique türündeki dört perdelik eseridir. İlk sahnelenişini izleyici topluluğu ve eleştirmenler büyük bir düş kırıklığı olarak nitelediler. O günlerin mutlu sonlara alışık izleyicileri Carmen’in öyküsünü beğenmemekle kalmayıp müziği de aşırı gürültülü ve tondan kaymış (detone) bulmuşlardı.

İlk başarısını Ekim 1875’te Viyana’da elde eden operayı, 1876’da Paris’te izleyen Çaykovski, Carmen’in 10 yıl sonra dünyanın en sevilen operası olacağını söyledi. Nietzsche’nin de hayranlığını kazanan eseri, Bismarck’ın 27 kez izlediği söylenir. Kısa bir süre sonra İbranice, Çince ve Japonca gibi hemen tüm dillere çevrilen eser, Georges Bizet’in 100. doğum yılına gelindiğinde (1938) yalnız Paris’te 2.000’in üstünde sahnelenmişti. Bir başeser olarak kabul edilen Carmen Operası, gündelik yaşamı başarılı yansıtışı, zengin ezgileri, değişik ve gerçekçi konusu ve olağanüstü başarıyla çizilmiş karakterleriyle kısa sürede kazandığı ilgiyi günümüze kadar sürdürdü.

Kaynak 2 – George Bizet

Georges Bizet (1838-1875)

Ünlü bir Fransız bestecidir. Müzik dünyasının harika çocuklarından biriydi. Dört yaşında çok güzel piyano çalmaya başlamıştı. Dokuz yaşında Paris Konservatuvarına girdi. Onu konservatuvara almak istemeyenler olduysa da bunlar sonradan genç müzikçiye hangi mükafatları vereceklerini şaşırdılar. Bizet onyedi yaşını tamamladığı zaman ilk senfonisini bestelemişti. İki yıl sonra Roma Müzik Ödülü’nü kazandı.

Eğitim hayatından sonra iş hayatına atılmak Bizet’ye zor gelmişti. Bir süre dans parçalarının orkestrasyonlarını hazırladı. Yeni eserler yazmaya vakit bulamıyordu. Opera Comique için bir iki eser hazırlayıp birden zengin olmak amacındaydı. Nitekim çok geçmeden “İnci Avcıları” operasını Theatre Lyrique kabul etti.

Bizet’nin en ünlü eseri Carmen operasıdır. Eser Fransız yazarı Prosper Merimee‘nin aynı isimli romanından alınmıştır. Bir çingene kızının acıklı macerasını anlatır. Carmen operası, Bizet’nin başına bir sürü işler açtı. Eserin sonunda Carmen’in ölmesi, devrin opera ve tiyatro anlayışına hiç uymuyordu. Carmen ilk defa 3 Mart 1875’de temsil edildi. Operanın ilk temsillerinden sonra Bizet de pek fazla yaşamadı, kalpten öldü.

Bizet’nin ölümünden sekiz yıl sonra Carmen yeniden sahneye koydu, bu defa çok beğenildi. Ünlü filozof Nietzsche Carmen operasını dinlemeye doyamadığını söylerken pek çok Fransız müzikseverin de duygularını açıklamış oluyordu.

Advertisement

Bizet’nin çok beğenilen eserleri arasında Fransız romancısı Daudet’nin “L’Arlesienne” adındaki hikayesinden aldığı “Arlesienne Süiti”, “İnci Avcıları” operası vardır. Ayrıca bir senfonisi ve “Orkestra için Küçük Süit” adındaki eseri de konser repertuvarlarına girmiştir.


Leave A Reply