Giacomo Balla Kimdir?

0
Advertisement

Giacomo Balla kimdir? Gelecekçilik akımının kurucusu İtalyan ressam Giacomo Balla hayatı, eserleri ve sanat anlayışı hakkında bilgiler.

Giacomo Balla Kimdir?

Giacomo Balla, (d. 24 Temmuz 1871, Torino – ö. Mart 1958, Roma, İtalya), resimde gelecekçilik akımının kurucularından olan ressam.
Giacomo Balla
Resim eğitimini Paris’te gördü. Orada büyük ölçüde noktacılıktan etkilendi. 1901’de Roma’ya yerleştikten sonra gitgide Milano’lu şair Filippo Marinetti’nin etkisi altına girdi. 1909’da Marinetti, gelecekçilik adını verdiği edebiyat akımını başlattı. Bu, modern bilim ve teknolojinin gücünü kullanarak İtalyan kültürünü yeniden canlandırmaya yönelik bir girişimdi. Balla ve öteki İtalyan sanatçılar Marinetti’nin ilkelerini benimsediler ve 1910’da ressamların, geleneksel toplum ve kültür düzenini yıkmakta sanatı silah olarak kullanmasını isteyen “Gelecekçilik Bildirgesi“ni yayımladılar.

Gelecekçi sanatçılarda görülen genel eğilimin tersine, Balla modern makinelerle ya da şiddetle ilgilenmeyen lirik bir ressamdı. Örneğin “Sokak Işığı – Işık Çalışması” (1909, Modern Sanat Müzesi, New York kenti), yalnızca ışığın dinamik bir betimlemesiydi. “Tasmalı Köpeğin Dinamizmi” (1912, Buffalo Güzel Sanatlar Akademisi) gibi daha sonraki yapıtlarında sanatsal kaygılarının temelini ritm, ışık ve rengin soyut yorumlanmasının yanı sıra, eş zamanlılık ilkesi (hareket halindeki bir nesnenin çeşitli yönlerinin aynı anda gösterilerek bu hareketin betimlenmesi) oluşturuyordu.

I. Dünya Savaşı sırasında Balla, resimlerinde yalın, geniş renk alanlan kullanmaya başladı. Savaştan sonra öteki gelecekçilerin tersine, bir süre daha akıma bağlı kaldıysa da, gitgide daha gelenekçi bir üsluba yöneldi.


Leave A Reply