Giovanni Battista Piranesi Kimdir?

0
Advertisement

Giovanni Battista Piranesi kimdir? İtalyan baskı sanatçısı ve mimar Giovanni Battista Piranesi hayatı ve çalışmaları hakkında bilgiler.

Giovanni Battista Piranesi Kimdir?

Giovanni Battista Piranesi

Giovanni Battista Piranesi’nin bir eseri…

Giovanni Battista Piranesi, giambattista piranesi olarak da bilinir (d. 4 Ekim 1720, Mestre, Venedik yakınları – ö. 9 Kasım 1778, Roma), İtalyan özgün baskı sanatçısı, mimar ve sanat kuramcısı. Roma ve çevresindeki Roma dönemi yapılarını betimlediği büyük boy özgün baskılarıyla bu kentin ünlenmesinde, klasik arkeolojinin gelişmesinde ve yeni-klasik akımın doğmasında önemli rol oynamıştır.

Yirmi yaşındayken Venedik elçisinin ressamı olarak Roma’ya gitti. O dönemin önde gelen özgün baskı ustalarının yanında çalıştı ve 1745’te Roma’ya yerleşti. Bakır levha üstünde karmaşık çizgilerle zengin dokular ve belirgin ışık-gölge etkileri elde ettiği kendine özgü aside yedirme baskı tekniğini bu dönemde geliştirdi.

Yaşamı boyunca 2 bin kadar levha yaptı. 1745 dolaylarında yaptığı “Zindanlar” (Carceri d’Invenzioni) adlı baskılar erken dönem ürünlerinin en güzelleridir. Bu dizide, içleri garip idam sehpaları ve işkence aletleriyle dolu Eski Roma ve barok yapı kalıntıları betimlenmiştir. Piranesi’nin olgunluk döneminin en iyi yapıtları arasında Antichitâ Romane (1756; Roma Kalıntıları), Vedute di Roma (1748-78 arasında tek tek yapılmış baskılar; Roma Manzaraları) ve Paestum’daki Eski Yunan tapınaklarından görüntüler vardır.


Leave A Reply