Giovanni Cimabue Kimdir? Floransa Okulunun İlk Büyük Ustası ve Sanatın Öncüsü

0

Giovanni Cimabue kimdir? Ünlü İtalyan ressam Giovanni Cimabue’nin büyüleyici dünyasına dalın. Floransa Okulunun ilk büyük ustasının hayat hikayesini ve nesiller boyu ilham vermeye devam eden dikkat çekici eserlerini keşfedin.

Giovanni Cimabue

Giovanni Cimabue; (c. 1240-1302), Floransa okulunun ilk büyük ustası olan İtalyan ressam. Geleneksel olarak Giotto’nun öğretmeni olarak kabul edilir, ancak bunun ötesinde kariyeri oldukça karanlıktı; ta ki modern bilim adamları, az çok makul atıfların çeşitli koleksiyonundan özgün eserlerin küçük bir çekirdeğini ayırmayı başarana kadar.

Cimabue’nun, Coppo di Marcovaldo ve Master of Vico l’Abbate gibi Floransalı öncüllerine karşı muazzam üstünlüğü, büyük ölçüde onun, kendi zamanında egemen olan çeşitli resim trendlerini kavrama konusundaki kararlılığından kaynaklanıyor gibi görünüyor. 1272’de Roma’da kaldığı süre boyunca Pietro Cavallini’nin önderliğinde gelişen güçlü klasik üslup üzerinde çalıştı. Cimabue’nun çalışması aynı zamanda Konstantinopolis’in aristokrat Bizans tarzına ve taşralı Bizans ustalarının geliştirdiği daha etkileyici ve duygusal tarza aşina olduğunu gösteriyor. Cimabue, İtalya’daki bu Bizans üsluplarının her ikisini de ithal sanat eserlerinde ve gezgin zanaatkarların eserlerinde görebilirdi. Ancak bu etkilere rağmen Cimabue, güçlü kompozisyon netliği ve insan onuruna yaptığı vurguyla kendi Toskana geleneğinin bilincinde kaldı.

Çalışmaları:

Cimabue’nin en ünlü eseri, muhtemelen 1280’lerin başında Floransa’daki Santa Trinita Kilisesi için yapılmış olan, Melekler ve Peygamberlerle Taht Kurmuş Meryem Ana ve Çocuk tablosunun (Uffizi Galerisi, Floransa) büyük sunağıdır. Figürler, basamaklı bir tahtın yarı mimari ortamının içine ve çevresine yerleştirilmiştir. Tamamen olgun bir eser olmasına rağmen, sunak parçası, iki baş figürün giysilerindeki altın çizgilerin soyut deseniyle Bizans geleneğine saygı duruşu niteliğindedir. Assisi’deki San Francesco Kilisesi’ndeki geniş fresk döngüsü de yaklaşık aynı döneme aittir. Bu fresklerin kötü durumuna rağmen, sanatçının dramatik efektler oluşturmadaki dikkate değer becerisi, Çarmıha Gerilme ve Meryem Ana’nın Hayatı’nın anlatı sahnelerinde açıkça görülmektedir.

Cimabue’nun diğer önemli eserleri arasında güçlü ifadeli stilizasyonlarıyla dikkat çeken iki büyük boyalı haç yer alıyor. Bunlardan ilki Arezzo’daki San Domenico Kilisesi’ndedir. İkincisi, Santa Croce Kilisesi’ndeki muhteşem haç. (Haç, 1966’daki sel felaketinden ağır hasar gördü.) Cimabue’nin 1302 civarında yapılan bilinen son eseri, Pisa Katedrali’nin apsis kısmındaki mozaiktir; Aziz John figürünün yalnızca üst yarısı günümüze ulaşmıştır. depolanmamış.

Etkileri:

Dante’nin İlahi Komedya’sında kendisine yapılan çağdaş göndermelerden bildiğimiz gibi, Cimabue’nin kendi zamanındaki şöhreti çok büyüktü. Ancak sonraki yüzyıllarda, eserlerinin Bizans tarzının kalıcı izlerini ortadan kaldırmadaki başarısı Giorgio Vasari tarafından çok övülen Giotto’nunkiyle geleneksel olarak karşılaştırılması nedeniyle şöhreti gölgelendi. Ancak ortaçağ resminin daha önceki gelişimi daha iyi anlaşıldıkça, Cimabue’nun başarısı yeniden değerlendirildi ve o artık İtalyan resminin büyük çağının yalnızca öncüsü değil aynı zamanda kaynağı olarak görülüyor.


Leave A Reply