Giovanni Pico della Mirandola Kimdir?

0

Giovanni Pico della Mirandola kimdir? İtalyan bilgin Giovanni Pico della Mirandola hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi.

Giovanni Pico della Mirandola, concordia kontu (d. 24 Şubat 1463, Mirandola, Ferrara Düklüğü – ö. 17 Kasım 1494, Floransa), İtalyan bilgin ve Platoncu düşünür. Rönesans özelliklerini yansıtan De hominis dignitate oratio (1486; insan Onuru Üzerine Söylev) adlı yapıtında çeşitli felsefi görüşlerin en iyi öğelerini bir araya getirmiştir.

Giovanni Pico della Mirandola
Bologna’da kilise hukuku, Padova’da da Aristotelesçi felsefe öğrenimi gördü. Paris ve Floransa’da İbranice, Aramca ve Arapça öğrendi. Kabalacı öğretiyi Hıristiyan ilahiyatını desteklemek için kullanan ilk Hıristiyan bilgin oldu. 1486’da çeşitli Yunan, ibrani, Arap ve Latin yazarlardan derlediği 900 tezi savunmak amacıyla birçok Avrupalı bilgini Roma’ya tartışmaya çağırdı.

Bu vesileyle ünlü Oratio’sunu (Söylev) yazdı. Ama bir papalık komisyonu tezlerden 13’ünü heretiklikle suçladı ve Papa III. Innocentius toplantıyı yasakladı. Bu suçlamaya karşı Apologia”yı (Savunma) yazdıysa da Fransa’ya kaçmak zorunda kalan Pico, orada tutuklandı ve bir süre hapiste kaldı. Daha sonra Floransa’ya yerleşerek Lorenzo de’ Medici’nin korumasındaki Platon Akademisi’nin çalışmalarına katıldı. 1492’de Papa VI. Alexander tarafından heretiklik suçlaması kaldırılan Pico son yıllarında Girolamo Savonarola‘nın etkisinde kaldı.

Pico kilise düşmanlarına karşı yazdığı tamamlanmamış yapıtında astrolojinin yetersizliğini de ele aldı. Eleştirisi bilimsel olmaktan çok dinsel temelli olmakla birlikte 17. yüzyıl bilgini Johannes Kepler’i etkiledi. Öteki yapıtları arasında Tekvin üzerine bir açıklama olan Heptaplus ile ancak De erite et uno (Varlık ve Teklik Üzerine) adlı bölümünü tamamlayabildiği Platon ve Aristoteles’in düşüncelerinin genel incelemesi sayılabilir. Yapıtları ilk kez Commentationes Ioannis Pici Mirandulae (1495-96; Mirandalalı Giovanni Pico’nun Düşünceleri) başlığıyla derlenmiştir.


Leave A Reply