Gnaeus İulius Agricola Kimdir

0
Advertisement

Ünlü Roma’lı general Gnaeus İulius Agricola hakkında kısa bilgi.

Gnaeus İulius AgricolaGnaeus İulius Agricola, Romalı general (Gallia Narbonensis M.S 40 – Roma M.S 93). Britanya fetihleriyle ve damadı Tacitus’un yazdığı yaşam öyküsüyle tanınır. Ataları, atlılar sınıfından gelirdi. Senatör olan babasını İmparator Caligula öldürdükten sonra annesinin yanında Marsilya’da büyüdü. Britanya’da Suetonius Paulinus’un hizmetine girerek Askeri Tribün oldu (M.S 59). Roma’ya döndüğünde Narbonensis’in soylu ailelerinden birinin kızı olan Domitia Decidiana ile evlendi (İS 61).

Asia Quaestoru (İS 64), Halk Tribünü (İS 66) ve Praetor (İS 68) oldu. İç savaşta yandaş olduğu İmparator Vespasianus onu Britanya’da bulunan 20. Lejyon’un komutanlığına atadı (İS 70). Roma’ya döndükten sonra Aquitania valisi oldu (İS 74-77). Sırasıyla konsüllük, rahiplik ve Britanya valiliği yaptı. Yedi yıl Britanya’da kaldı (İS 77-84). Kuzey Galler’de Ordovices ve Mona (Anglesey) Adası’nı aldıktan sonra Deva (Chester)’da 2. Lejyon için bir kale yaptırdı.

Bundan sonraki iki yıl içinde bugünkü Kuzey İngiltere’yi alarak Tay Irmağı’na kadar ilerledi. Galgacus’un komutanlığında Roma Ordusu’na saldıran Kuzey Forthlu Ka-ledonyalıları yendi. Önemli geçitleri kulelerle kapattı ve Pertshire’da Dunkeld yakınında İnchtuthil’de bir lejyon kalesi yaptırdı. Zaferinden sonra, Asya Prekonsüllüğü görevini kabul etmeyerek Roma’ya çekildi.


Leave A Reply