Godfrey Newbold Hounsfield Kimdir?

0
Advertisement

Godfrey Newbold Hounsfield Kimdir? Godfrey Newbold Hounsfield hayatı, biyografisi, çalışmaları, buluşları, başarıları hakkında bilgi.

Godfrey Newbold HounsfieldGodfrey Newbold Hounsfield; (d. 28 Ağustos 1919, Newark, Nottinghamshire, İngiltere – ölüm 12 Ağustos 2004), günümüzde yararlanılan son derece önemli bir tanı tekniği olan bilgisayarlı eksenel tomografiyi (CAT) geliştiren ve bu çalışmasıyla 1979 Nobel Fizyoloji ya da Tıp Ödülü’nü kazanan İngiliz elektrik mühendisidir.

II. Dünya Savaşı sırasında Kraliyet Hava Kuvvetleri’nde (RAF), ardından da Londra’daki Faraday Elektrik Mühendisliği Yüksekokulu’nda elektronik ve radar öğrenimi gören Hounsfield, 1951’de EMI Ltd.’nin araştırma kadrosuna katıldı. 1958-59 yıllarında İngiltere’deki tümüyle transistörlü ilk bilgisayar olan EMIDEC 1100’ü gerçekleştiren tasarım grubunu yönetti. Daha sonra cisimlerin yapı desenlerinin elektronik yolla belirlenmesi çalışmalarına girişti ve bu araştırmaları sırasında CAT ilkesini geliştirdi. Gerçekleştirdiği ilk bilgisayarlı tarayıcıların olumlu sonuç vermesi üzerine 1972’de CAT aygıtları kliniklerde kullanılmaya başladı.

Hounsfield bu başarısı nedeniyle çok sayıda ödül kazandı ve 1981’de “sir” unvanı aldı.


Leave A Reply