Golf Hakkında Kısa Bilgi

1
Advertisement

Golf nedir, nasıl bir oyundur? Golf oyunu nasıl oynanır, kuralları nelerdir? Golf oyununun tarihçesi, özellikleri hakkında bilgi.

Golf Oyun Alanından Bir Görüntü

Golf Oyun Alanından Bir Görüntü

Ufak, sert bir topu, özel sopalarla vurarak, belli çukurlar arasında ilerletmek suretiyle çimenlik, kırlık alanlarda oynanan bir oyundur.

Golf bir açık hava sporudur. 5400 m2lik çimenliklerde oynanır. Bu alanda birbirlerine 200’er metre kadar uzaklıkta 18 çukur bulunur. Pingpong topundan biraz daha büyük, kauçuktan, sert bir topa oyuncular ellerindeki uzun, alt tarafı düz sopa ile vurur, topu çukurlara sokmaya çalışırlar. Hangi oyuncu daha az vuruşla topu çukurlara sokarsa o oyuncu kazanır.

Daha çok orta yaştaki kimselerin sevdikleri bu açık hava sporu İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda ve Amerika’da oldukça popüler ve yol almış bir spordur. Başka sporlarda olduğu gibi golfta da profesyonellik ve amatörlük vardır.

Golf ilk defa XV. yüzyılda İskoçya’da oynanmaya başlandı, kısa zamanda yayıldı. XVIII. yüzyılda çok sayıda golf klüpleri açıldı. Bugün de her yıl dünyanın en büyük golf turnuvasını düzenleyen İskoçya Royal Saint Andrews klübü de 1774’te kuruldu.

Advertisement

1 Yorum

Leave A Reply