Görme Keskinliği Testi Nedir? Nasıl Yapılır? Testin Amacı ve Özellikleri

0
Advertisement

Görme keskinliği testi nedir, ne zaman ve hangi durumlarda yapılır? Görme keskinliği testinin amacı, özellikleri nelerdir? Nasıl yapılır?

görme keskinliği testi

Görme Keskinliği Testi

Görme keskinliği testi, bir harf veya sembolün ayrıntılarını belirli bir mesafeden ne kadar iyi gördüğünüzü kontrol eden bir göz muayenesidir.

Görme keskinliği, gördüğünüz şeylerin şekillerini ve ayrıntılarını ayırt etme yeteneğinizi ifade eder. Bu genel vizyonunuzda sadece bir faktördür. Diğer faktörler renk görme, çevresel görme ve derinlik algısını içerir.

Birçoğu çok basit olan birkaç farklı görme keskinliği testi vardır. Testin türüne ve nerede yapıldığına bağlı olarak, test bir göz doktoru tarafından yapılır.

Görme keskinliği testleri ile ilişkili herhangi bir risk yoktur ve herhangi bir özel hazırlığa ihtiyacınız yoktur.

Advertisement

Testin amacı

Görme problemi yaşadığınızı veya görüşünüzün değiştiğini düşünüyorsanız göz muayenesine ihtiyacınız olabilir. Görme keskinliği testi kapsamlı bir göz muayenesinin bir parçasıdır. Çocuklar sıklıkla görme keskinliği testleri yaparlar. Görme problemlerinin erken testi ve tespiti, sorunların daha da kötüleşmesini önleyebilir.

Görme keskinliği testi nasıl yapılır?

Yaygın olarak kullanılan iki test Snellen ve rastgele E’dir.

Snellen

Snellen testi bir harf veya sembol şeması kullanır. Grafiği muhtemelen bir okul hemşiresinin ofisinde veya göz doktorunun ofisinde görmüşsünüzdür. Harfler farklı boyutlardadır ve satır ve sütunlar halinde düzenlenmiştir. 14 ila 20 metre mesafedeki bu grafik, harfleri ve şekilleri ne kadar iyi görebileceğinizi belirlemenize yardımcı olur.

Test sırasında, haritadan belirli bir mesafede oturacak veya duracak ve bir gözü kaplayacaksınız. Gördüğünüz harfleri açık gözünüzle yüksek sesle okuyacaksınız. Bu işlemi diğer gözünüzle tekrar edeceksiniz. Tipik olarak, doktorunuz artık harfleri doğru bir şekilde ayırt edemeyene kadar daha küçük ve daha küçük harfleri okumanızı isteyecektir.

Rastgele E

Rastgele E testinde, “E” harfinin baktığı yönü belirleyeceksiniz. Bir grafik veya projeksiyondaki harfe bakarak, harfin baktığı yönü işaret edersiniz: yukarı, aşağı, sola veya sağa.

Bu testler bir göz kliniğinde gerçekleştirildiğinde bir hemşirenin ofisinde olduğundan daha karmaşıktır. Bir göz doktorunun ofisinde, grafik yansıtılabilir veya ayna yansıması olarak gösterilebilir. Grafiğe çeşitli farklı merceklerle bakacaksınız. Grafiği net bir şekilde görene kadar doktorunuz lensleri kapatır. Bu, görme düzeltmeye ihtiyacınız varsa ideal gözlük camınızı veya kontakt lens reçetenizi belirlemeye yardımcı olur.

Advertisement

Test sonuçlarınızı anlama

Görme keskinliği 20/20 gibi bir fraksiyon olarak ifade edilir. 20/20 görüşe sahip olmak, bir nesneden 20 feet uzakta görme keskinliğinizin normal olduğu anlamına gelir. Örneğin, 20/40 görüşünüz varsa, bu, insanların normal olarak 40 feet uzaklıktan görebileceği bir nesneyi görmek için 20 feet uzakta olmanız gerektiği anlamına gelir.

Görme keskinliğiniz 20/20 değilse, düzeltici gözlüklere, kontakt lenslere veya cerrahiye ihtiyacınız olabilir. Ayrıca tedavi edilmesi gereken göz enfeksiyonu veya yaralanması gibi bir göz rahatsızlığınız da olabilir. Siz ve doktorunuz test sonuçlarınızı ve gerekli olabilecek herhangi bir tedavi veya düzeltmeyi tartışacaksınız.


Leave A Reply