Görme Kusurları Nelerdir? Görme Kusurlarının İsimleri ve Çeşitleri

17
Advertisement

Göz kusurları, görmede meydana gelen kusurlar nelerdir? Görme kusurlarının çeşitleri, sebepleri ile ilgili bilgi.

Göz Kusurları

Çeşitli nedenlerden dolayı görme kusurları oluşabilir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

1) Renk körlüğü: Kırmızı ile yeşili, mavi ile pembe gibi renkleri ayırt edememe durumudur. Renk körlüğünün eşeye bağlı kalıtsal bir hastalık olduğunu ve erkeklerde daha çok görülür.

2) Total renk körlüğü: Bu hastalık da kalıtsaldır. Hastalıkla ilgili genler X ve Y kromozomlarının homolog bölgesinde bulunur. Total renk körleri hiç renk göremezler, yani çevrelerini siyah-beyaz olarak algılarlar.

3) Miyopluk: Uzaktaki cisimlerin iyi görülememesidir. Bunun nedeni, görüntünün sarı beneğin ön tarafına düşmesidir. Görüntünün sarı beneğin ön tarafına düşmesine, göz merceğinin kırıcılığının çok fazla olması ya da arka odanın normalden uzun olması sebep olur. Bu tür göz kusuru (miyopluk) kalın kenarlı mercek (ıraksak mercek) kullanılarak giderilebilir.

Advertisement

4) Hipermetropluk: Yakındaki cisimlerin iyi görülememesidir. Bu göz kusuru miyobun tersi olarak, gözmerceğinin az kırıcılık yapmasıyla ya da arka odanın normalden kısa olmasıyla ortaya çıkar. Hipermetrop olan kişilerde görüntü, sarı beneğin arkasına düşer. Bu göz kusuru ince kenarlı (yakınsak) mercek kullanılarak tedavi edilebilir.

5) Astigmatlık: Kornea tabakasının bozulmasıyla oluşur. Korneanın bozulması yüzünden ışığın geçişi düzensizleşir ve ışınlar retinaya dağınık olarak düşer: Bu göz kusuru, silindirik mercek kullanılarak düzeltilebilir.

6) Presbitlik : Yaşlılık nedeniyle oluşur. Bu tür kişilerde göz merceği esneme yeteneğini yitirir ve esneyemediği için de uyum yapamaz. Hastalık ince kenarlı mercek kullanılarak tedavi edilmeye çalışılır.


17 yorum

 1. rapta tek kral on

  1-miyop
  2-hipermetrop
  3-asrigmat
  4-şaşılık
  5-plebisit

  Bunların hepsi verilseydi daha iyi olurdu
  kelimeler yanlış yazılmış olabilir

Leave A Reply