Göteborg Nerededir? Göteborg Tarihi

0
Advertisement

Göteborg hangi ülkededir? Göteborg şehrinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, İsveç Göteborg hakkında bilgi.

goteborgGöteborg; İsveç’in güneyinde liman kenti, Göteborg och Bohus Yönetim Birimi’nin merkezidir.

Gotaölv Irmağı’nın Kattegat’a döküldüğü yer yakınlarında yer alır. İsveç’in ikinci büyük kenti, en önemli limanıdır. Yıl boyunca buz tutmayan limandan ham demir, demir-çelik, çelik eşya, kâğıt, kereste, tereyağı, ringa balığı dışsatımı gerçekleştirilir (limanın yıllık mal aktarımı 26 milyon tondur). Aynı zamanda büyük bir endüstri (gemi tezgâhları, petrol rafinerileri, demir-çelik, rulman “SKF” motorlu araç, “Volvo”, makine, dokuma, konfeksiyon) ve kültür (üniversite (1891), Krallık Bilimler Derneği (1778), Teknik Yüksekokulu (1829), denizcilik, tekstil, meslek yüksekokulları, tiyatrolar ve müzeler) merkezidir.

Tarih. 1619’da Kral Gustav II. Adolf tarafından kurulan kent, 18. yüzyıldan başlayarak buraya taşınan İsveç-Doğu Hindistan Şirketi’nin gelişmesiyle büyüdü. 1806’daki kara ablukası sırasında, İngiliz mallarının, Avrupa’daki depolama merkezi oluşu, kentin önemini artırdı. 1900’den sonra okyanus aşırı ulaşımla İskandinavya’nın en önemli ticaret ve liman kenti durumuna geldi.

Tarihsel Eserler. Meydana gelen yangınlardan büyük ölçüde zarar gördükleri için yeniden yapılan Kristine Kilisesi ve katedrali (17. yüzyıl), günümüzde kent müzesini barındıran Kronhus (1643-1653), eski Belediye Sarayı (1670-1673), önemli tarihsel yapılardır.

Advertisement

Leave A Reply