GPS Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır ve Nasıl Ortaya Çıktı? (Kısaca)

0

GPS Nedir? Ne işe yarar? GPS nasıl kullanılır, nasıl çalışır, özellikleri nelerdir? GPS hakkında kısaca bilgi.

GPS

Kaynak : Pixabay.com

GPS Nedir? Ne İşe Yarar?

İnsanlar antik zamanlardan beri gökyüzüne bakarak yollarını bulmuşlardır. Eski denizciler, nerede olduklarını ve nereye gideceğini bulmak için gece gökyüzündeki takımyıldızları kullandılar.

Advertisement

Bugün dünyadaki nerelerde olduğumuzun tam anlamıyla anlaşılması için tek ihtiyacımız olan şey, basit bir el tipi GPS (Küresel Konumlandırma Sistemi’nin kısaltılmışı) alıcısıdır. Ancak hala nerede olduğumuzu ve diğer yerlere nasıl ulaştığımızı bulmak için gökyüzünde gerekir.

Yıldızlar yerine uyduları kullanıyoruz. 30’dan fazla navigasyon uydusu, Dünya’nın üstünde bulunuyor. Bu uydular bize tam olarak nerede olduğumuzu söyleyebilir.

GPS nedir?

Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS), uydular, yer istasyonları ve alıcılardan oluşur. GPS bir sistemdir. Üç bölümden oluşur: uydular, yer istasyonları ve alıcılar.

Uydular, yıldızlar gibi hareket eder ve bu uyduların herhangi bir zamanda, nerede olması gerektiği bilgisine sahibiz.
Yer istasyonları nerede olduğumuzu bulmak için radar kullanırlar.

Advertisement

Telefonunuzda veya arabalarda bulabileceğiniz bir alıcı, bu uydulardan sürekli olarak bir sinyal alır. Alıcı, bu uydulardan ne kadar uzakta olduğunu bulur.

Alıcı, dört veya daha fazla uydundan mesafesini hesapladığında, tam olarak nerede olduğunuzu bilir. Uzaydan birkaç kilometre uzaktan, yeryüzündeki yeriniz inanılmaz bir hassasiyetle belirlenebilir! Genellikle bulunduğunuz yerin birkaç metre içerisindeki yeri belirlenebilir.


Leave A Reply