Grafit Nedir?

0
Advertisement

Grafit ne demektir? Grafitin özellikleri, yapısı, kullanım alanları ile ilgili bilgi.

grafitGrafit; kurşunkalem ve bazı aygıt parçalarının yapımında kullanılan, yumuşak, kolayca toz haline gelebilen, gri siyah renkli ve yapay olarak billurlaşabilen bir tür doğal karbondur.

Öbür iki karbon allotroplarından (elmas ve amorf karbon) farklı özellikler gösterir. X ışınıyla yapılan analizinde içinde karbon atomlarının koşut düzlemler içinde hekzagonal biçimde dizildikleri gözlendi.Düzlemler içinde bağlar kuvveti ancak düzlemler arasında zayıf olduğu kaygan ve pul bir nitelik gösterir.

Kristal yapısında oynak elektronlar olduğundan elmasın tersine elektriği çok iyi iletir. Bu niteliğiyle motor, dinamo kömürleri ve elektrotların yapımında kullanılır. Düzgün kristalleri birbirleri üzerinde koyabildiklerinden yalnız ya da karışım halinde yağlayıcı olarak da geniş bir kullanım alanları vardır. Yapışkan olmaması güç yanması (erime sıcaklığı 3.527°C) ve kimyasal etkenlere dayanıklılığı nedeniyle potalar, döküm kalıpları, sıcağa dayanıklı boya yapımının aranan maddesidir. Belli oranda kille karıştırılıp pişirilen bileşiklerinden kurşun kalem yapılır. Ayrıca nükleer reaktörlerde yakıt çubuğu olarak tepkimede yavaşlama sağlamak için yararlanılır. İs, mürekkep, karbon, kâğıdı, karbon siyahı yapımında da kullanılır. Doğada yaygın olarak bulunduğu gibi Edward Acheson’un granüle antrasit kömürünün az oranda kum ve demiroksit karışımım yüksek sıcaklıkta ısıtılarak elde ettiği yapay grafit daha dayanıklıdır.


Leave A Reply