Grip Nasıl Bulaşır? Grip Nasıl Bir Hastalıktır ve Belirtileri Nelerdir?

0
Advertisement

Grip nasıl bir hastalıktır? Grip belirtileri nelerdir? Gripten korunma, bulaşma yolları ile ilgili bilgi. Grip hakkında genel bilgiler.

Grip

Grip; yorgunluk, kırıklık, kas ağrıları ve ateşle belirlenen bulaşıcı salgın hastalıktır; enflüanza. Grip genellikle öldürücü değildir. Üç gün ya da bir hafta sürerse de alışılmışın dışında şiddetli ve büyük yayılım gösterenlerine de rastlanılmıştır. 1918-1919 arasında Memphis, New York, Canberra, Melbourne, Bethesda, Londra, Cambridge ve Moskova’da görülen salgında 2 milyar insan gribe yakalandı, 20 milyon insan da öldü.

1957’de Asya gribi, 1968’de Hong Kong gribinden de birçok insan öldü. 1976’da, Fork Dix New Jersey’deki bir askeri birlikte bir salgın görüldü. Domuz gribi adı verilen bu grip çeşidinde de ölümler oldu. Grip virüsü üç tipe ayrılır. Tip A, çok değişiktir, düzenli mevsim patlamaları ve salgınlara yol açar. Rus gribine neden olan bir başka Tip A virüsü 27 yıllık bir aradan sonra 1977’de Çin ‘de yeniden salgına yol açtı.

Grip virüsü soluma yoluyla bulaşır. 1-4 günlük bir kuluçka süresinden sonra ateş yükselir, halsizlik, titreme, burun nezlesi ve solunum yollarında iltihaplanma görülür. Öksürük yoluyla dışarıya atılan virüsler salgınlara yol açabilir. Genellikle hasta birkaç günde iyileşir. Salgınlar da grip virüsü insanlarda ikincil akciğer hastalıklarına ortam hazırlar. Grip hastalığına duyarlık yaşı 5-40 arasındadır. Grip virüsüne karşı canlı virüs aşılarıyla önlem alınmaya çalışılmaktadır. Ancak Tip-A grip virüsüne karşı uzun süreli bağışıklık sağlayan sentetik bir aşı şimdilik geliştirilmemiştir.

Advertisement

Leave A Reply