Guillain Barre Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

0

Guillain Barre Sendromu nedir ve neden kaynaklanır? Guillain Barre Sendromu belirtileri ve tedavisi ile ilgili olarak genel bilgiler.

Guillain-Barre Sendromu

Advertisement

Guillain Barre Sendromu

Guillain Barre sendromu periferik sinirlerin ya tamamına ya da bir kısmına ciddi bir şekilde hasar veren akut bir sendromdur. Guillain Barre sendromu, miyelin tabakasının (sinir liflerini kaplayan) iltihaplanması ve tahrip olması sebeplidir.

Guillain Barre Sendromu Belirtileri

– Ayak veya el parmaklarına yayılan uyuşmalar ve karıncalanma;

– Kas zafiyeti

– Yaygın karıncalanma ve uyuşma;

Advertisement

– Solunum zorlukları.

Guillain-Barre sendromunun nedeni belli değildir ancak vakaların üçte ikisinde viral bir enfeksiyondan sonra ortaya çıktığı görülür. Bu viral enfeksiyon, Epstein-Barr virüsünde olduğu gibi bir tür herpes olabileceği gibi, grip, nezle veya diğer basit enfeksiyonlardan sonra da ortaya çıkabilir. Bu sendrom ayrıca Hodgkin hastalığı gibi diğer rahatsızlıklarla da beraber görülebilir.

Tüm vakaların yüzde beş ile onu bir ameliyat sonrası ortaya çıkmaktadır. Kısa bir süre için, Guillain-Barre sendromuna bir aşının neden olduğu düşünülmüştü. 1976-1977 yıllarında yaygın bir grip aşısı kampanyasından sonra bu kanıya varılmıştı. Ancak yürütülen araştırmalar bunun doğru olmadığını ortaya koymuştu. Belirtiler, neden olan iltihaplanmadan birkaç gün ile bir-iki hafta, veya bir ameliyattan bir veya dört hafta sonra görülebilir. El ve ayak parmaklarında karıncalanmanın ardından genel bir kas zafiyeti oluşabilir. Bu zafiyet hissi giderek bacaklardan kollara ve yüze yayılır. ciddi vakalarda zafiyet felce dönüşebilir ve solunum kasları etkilenebilir. Göz, yüz, konuşma, çiğneme ve yutkunma ile ilgili kaslara da yayılabilir.

En ağır şeklinde, Guillain-Barre sendromu acil tıbbi müdahale ve hastanenin yoğun bakım servisine kaldırılmayı gerektirebilir. Bu rahatsızlığı olan kişilerin bazıları hastalığın bir aşamasında solunum yardımına gereksinim duyarlar.

Genelde, iyileşme birkaç ay süren bir devre sonrasında gelir. Ciddi şekilde etkilenmişseniz, uzun süren rehabilitasyon dönemine gereksinim vardır. Tüm vakaların yaklaşık yüzde onunda geçmeyen bir sakatlık kalır. Ölüm oranı yüzde üç ile dört arasında değişir yani Guillain Barre sendromunda ölüm oranı nispeten düştür ancak %3 ve ya 4 yine de yüksek bir değer olarak kabul edilmelidir.

Advertisement


Leave A Reply