Güneşten Daha Sıcak Yıldızlar Var Mıdır?

0
Advertisement

Güneş ne kadar sıcaktır? Güneşten daha sıcak yıldızlar mevcut mudur? Yıldızlar nasıl ısı üretirler, Güneşten sıcak yıldızlar hakkında bilgi.

Güneşten Daha Sıcak Yıldızlar Var Mıdır?

Evrenimizde Güneş’ten daha sıcak olan birçok yıldız vardır.

Güneşimiz, yüzeyinde 6000 santigrat derece ve merkezde milyonlarca derece sıcaklığa sahip devasa bir gaz topudur. Çok sıcaktır, çünkü içindeki gazın bir kısmını çok miktarda enerjiye çeviren özel bir şekilde yanar. (Hidrojen helyuma dönüşür ve yüksek enerji oluşur)

güneş

Kaynak : pixabay.com

Güneş bir yıldızdır – ve gece gökyüzünün yıldızları, bizimkine benzer bir şekilde Güneşlerdir. Bazı yıldızlar Güneşimizden çok daha büyüktür, hatta daha sıcaktırlar.

Yıldızların doğrudan patlamamasının tek nedeni, yerçekimi kuvvetidir. Aynı şekilde, Güneş’in kendi yerçekimi, onu çok uzun bir süre – milyarlarca yıl boyunca güzel bir şekilde sabit tutar.

Güneşten daha büyük olan yıldızlar için, içteki gaz daha hızlı yanar ve enerjisini daha hızlı tüketirler. Yıldızın iç basıncının kendi kütleçekimini yenemediği durumda yıldız çökmeye başlar. Bu sırada kütleçekiminden kaynaklanan potansiyel enerjinin azalması yıldızın dış katmanlarının yıldızdan uzaklaşmasına ve bir süpernova patlaması yaşanmasına neden olabilir. Bu muhteşem olaya bir süpernova denir ve milyonlarca derece sıcaklık üretebilir.

Advertisement

Aslında yıldızların sıcak olması iyi bir şeydir. Parlayan yıldızlar gece gökyüzünü güzel bir şekilde aydınlatırlar. Şaşırtıcı olan şu ki, yıldızların ısı üretmesiyle yeni atomlar oluşur. Bizim güneşimiz gibi kısmen orta boy olan yıldızlar helyum üretirken daha büyük ve daha sıcak olanlar daha ağır atomlar (demir gibi) üretebilirler. Uzaktaki yıldızların yaptığı çok sayıda farklı atom, Dünya’yı, Ay’ı, Güneş’i ve bizleri meydana getirdi.

Yani yıldızlar sadece ısı üretmezler, aynı zamanda bedenlerimizin atomlarını ve etrafımızda gördüğümüz her şeyi yapmışlardır.


Leave A Reply