Gunnar Asplund Kimdir?

0
Advertisement

Gunnar Asplund kimdir ve ne yapmıştır? Gunnar Asplund hayatı, biyografisi, mimari eserleri hakkında bilgi.

Gunnar Asplund

Gunnar Asplund

Gunnar Asplund; (d. 22 Eylül 1885 – ö. 20 Ekim 1940, Stockholm), İsveçli mimardır. Yapıtları yeni-klasik üsluptan çağdaş tasarıma geçişi sergiler.

Stockholm’daki Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitim gördü. 1913-14’te Yunanistan ve İtalya’ya yaptığı geziler sırasında gördüğü klasik yapılar onu derinden etkiledi.

İlk önemli yapıtları arasında, Stockholm Güney Mezarlığı’ndaki Woodland Şapeli (1918-20). dekoratif ayrıntıların bolca kullanıldığı Skandia Sineması (1922-23) ve geometrik bir yalınlığı vurgulayan Stockholm Kent Kitaplığı sayılabilir. 1930 Stockholm Fuarı’nı, içindeki birçok pavyon ve Cennet Lokantası ile birlikte Asplund tasarımladı. Ulusal sanat ve el sanatları ürünleri ile konut türlerinin sergilendiği bu fuar, İsveç’in çağdaş mimarlık ve tasarım yaklaşımının uluslararası ün kazanmasını sağladı.

Asplund’un sonraki yapıtları, özellikle Bredenberg Mağazası (1933-35), Stockholm’daki Devlet Bakteriyoloji Laboratuvarı (1933-35) ve Göteborg Adalet Sarayı’nın ek bölümleri (1934-37), onun çağdaş tasarıma bağlılıkta kararlı olduğunu gösteriyordu. Stockholm’da yaptığı Woodland Krematoryumu (1935-40), modern mimarlığın önemli yapıtlarından biri kabul edilir. Çok sayıda kolonun kullanıldığı bu tasarım, bütünüyle çağdaş olmakla birlikte, klasik bir ağırbaşlılık ve dinginlik duygusu da verir.

Advertisement

Leave A Reply