Gurur ve Önyargı Kitap Özeti Konusu Karakterler, Jane Austen

0
Advertisement

Jane Austen’ın Gurur ve Önyargı isimli kitabının konusu nedir? Guru ve Önyargı kitap özeti, karakterlerin analizi, hakkında bilgi.

Gurur ve Önyargı

Gurur ve Önyargı, Jane Austen’ın evlilik ve sosyal sınıf meselelerini hicveden romanıdır. Hızlı yargılayan Elizabeth Bennet ile mağrur Bay Darcy arasındaki ilişkiyi izler, çünkü her ikisi de önyargıdaki hatalarını düzeltmeyi öğrenir ve sosyal statü belirteçlerinin ötesine bakar. İlk kez 1813’te yayınlanan, son derece komik romantik komedi, hem popüler hem de edebi bir klasik.

Gurur ve Önyargı

Kitabın Özeti

Bölüm 1-12

Roman, Bayan Bennet’in kocasına yakınlardaki büyük ev Netherfield Park’ın yeni bir kiracısı olduğunu bildirmesiyle başlar: Zengin ve evlenmemiş genç bir adam olan Bay Bingley. Bayan Bennet, Bay Bingley’in kızlarından birine aşık olacağından emindir – tercihen en büyük ve her bakımdan en nazik ve en güzel kızı olan Jane’e. Bay Bennet, Bay Bingley’e çoktan saygılarını sunduğunu ve hepsinin yakında buluşacağını açıklar.

Bir mahalle balosunda, Bay Bingley iki kız kardeşi – evli Bayan Hurst ve evlenmemiş Caroline – ve en yakın arkadaşı Bay Darcy ile birlikte ilk kez ortaya çıkar. Darcy’nin serveti onu toplantıda dedikoduların ana konusu haline getirirken, kaba ve kibirli tavrı da dikkat çekicidir.

Bay Bingley ile Jane birbirlerinden etkilenirler. Öte yandan Bay Darcy etkilenmez. Bay Darcy, Jane’in küçük kız kardeşi Elizabeth’in kendisi için yeterince güzel olmadığından bahseder. Bu söylediklerine Elizabeth kulak misafiri olmuştur. Elizabeth, arkadaşı Charlotte Lucas ile gülse de bu yorumdan incinmiştir.

Advertisement

Bay Bingley’nin kız kardeşleri Jane’i onları Netherfield’da ziyaret etmeye davet eder. Bayan Bennet’in entrikaları sayesinde Jane, bir yağmur fırtınasından sonra orada sıkışıp kalır ve hastalanır. Bingley’ler iyileşene kadar kalması konusunda ısrar ederler, bu yüzden Elizabeth Jane ile ilgilenmek için Netherfield’a gider.

Kaldıkları süre boyunca, Bay Darcy Elizabeth’e romantik bir ilgi duymaya başlar, ancak Caroline Bingley, Darcy ile kendisi için ilgileniyordur. Caroline, Darcy’nin eşit servete veya sosyal statüye sahip olmayan Elizabeth’e gösterdiği ilgiden oldukça rahatsızdır. Caroline, hakkında olumsuz konuşarak Darcy’nin Elizabeth’e olan ilgisini ortadan kaldırmaya çalışır. Kızlar eve döndüğünde, Elizabeth’in hem Caroline hem de Darcy’ye duyduğu hoşnutsuzluk artmıştır.

Bölüm 13-36

Ahlaksız bir papaz ve uzaktan akraba olan Bay Collins, Bennetleri ziyarete gelir. Yakın bir akrabalıkları olmamasına rağmen, Bennetlerin oğulları olmadığı için Bay Collins, Bennetlerin mirasının belirlenmiş varisidir. Bay Collins, Bennetlere kızlarından biriyle evlenmek istediğini söyler. Jane’in yakında nişanlanacağından emin olan Bayan Bennet, gözünü Elizabeth’e diker. Ancak Elizabeth’in başka fikirleri var: Darcy’nin babası tarafından söz verilen papaz evi, Bay Darcy tarafından verilmeyen, cesur bir milis olan George Wickham.

Elizabeth, Netherfield balosunda Darcy ile dans etse de nefreti değişmez. Bu arada, Bay Darcy ve Caroline Bingley, Bay Bingley’i Jane’in sevgisine karşılık vermediği konusunda ikna eder ve Bay Bingley’i Londra’ya gitmeye teşvik eder. Bay Collins, Elizabeth’e evlenme teklif eder ve reddedilir. Reddedilen Bay Collins, Elizabeth’in arkadaşı Charlotte’a evlenme teklif eder. Yaşlanmaktan ve ailesine yük olmaktan endişelenen Charlotte teklifi kabul eder.

Ertesi bahar Elizabeth, Charlotte’ın isteği üzerine Collins’leri ziyarete gider. Bay Collins, aynı zamanda Bay Darcy’nin teyzesi olan yakındaki büyük hanımefendi Catherine de Bourgh’un himayesiyle övünüyordur. Leydi Catherine, grubu Rosings adlı malikanesine akşam yemeğine davet eder. Elizabeth, Bay Darcy ve kuzeni Albay Fitzwilliam’ı orada görünce şaşırır. Elizabeth’in Leydi Catherine’in meraklı sorularını yanıtlama konusundaki isteksizliği iyi bir izlenim bırakmaz, ancak Elizabeth iki önemli bu geziden iki şey öğrenir. Leydi Catherine, hasta kızı Anne ile yeğeni Darcy’i evlendirmeyi düşünüyordur ve Darcy, Bingley ve Jane’in birlikteliğini uygun bulmamıştır.

Darcy, Elizabeth’e evlenme teklif eder. Evlenme teklifi sırasında, aşkının tüm engellerin üstesinden geldiğini, yani Elizabeth’in aşağı durumu ve ailesini belirtir. Elizabeth onu reddeder ve onu hem Jane’in mutluluğunu hem de Wickham’ın geçimini mahvetmekle suçlar.

Advertisement

Gurur ve Önyargı

Ertesi gün Darcy, Elizabeth’e hikayenin kendi tarafını içeren bir mektup verir. Mektup, Jane’in Bingley’nin ilişkisine Jane’in Bingley’i yeterince sevmediğine gerçekten inandığı için karşı olduğunu yazmıştır. Daha da önemlisi Darcy, Wicham ile olanların gerçek yüzünü açıklar. Wickham’ı, Darcy’nin babası çok seviyordur ve vasiyetinde ona bir mülk bırakmıştır. Wickham, mirası kabul etmek yerine, Darcy’nin ona para olarak değerini ödemesi konusunda ısrar etmiştir. Sonra hepsini harcamış ve daha fazlası için geri gelmiştir. Darcy reddettiğinde, Darcy’nin genç kız kardeşi Georgiana’yı baştan çıkarmaya çalışmıştır. Öğrendikleri Elizabeth’i çok sarsar ve gözlem ve muhakemesinde hata yaptığını anlar.

Bölüm 37-61

Aylar sonra, Elizabeth’in teyzesi ve amcası Gardiners, onu bir geziye götürmeyi teklif eder. Bay Darcy’nin evi olan Pemberley’i gezmeye başlarlar, temizlikçi onun evde olmadığını söylemiştir. Ancak Darcy ortaya çıkar ve karşılaşmanın garipliğine rağmen Elizabeth ve Gardiners’a karşı nazik davranır. Elizabeth’i onunla tanışmayı çok isteyen kız kardeşiyle tanışmaya davet eder.

Elizabeth, kız kardeşi Lydia’nın Bay Wickham’la kaçtığı haberini alınca, bu hoş karşılaşma kısa kesilir. Aceleyle eve gider ve Bay Gardiner, Bay Bennet’e çifti takip etmesinde yardımcı olmaya çalışır. Yakında bulundukları ve evlenecekleri haberi gelir. Herkes Bay Gardiner’in Wickham’a Lydia’yı terk etmek yerine onunla evlenmesi için para verdiğini düşünür. Ancak Lydia eve döndüğünde, Bay Darcy’nin düğünde olduğunu söyler. Bayan Gardiner daha sonra Elizabeth’e yazar ve Wickham’ı para veren ve evliliğin gerçekleşmesini sağlayan kişinin Bay Darcy olduğunu açıklar.

Bay Bingley ve Bay Darcy, Netherfield’a geri döner ve Bennetleri arar. Bingley Jane’e evlenme teklif eder. Bennetlere, gecenin bir vakti başka bir beklenmedik ziyaretçi daha gelir: Elizabeth’in Darcy ile nişanlandığına dair bir söylenti duyan ve bunun doğru olmadığını ve asla doğru olmayacağından emin olmak isteyen Leydi Catherine. Hakarete uğrayan Elizabeth, boyun eğmeyi reddeder ve Leydi Catherine öfkeyle ayrılır.

Lady Catherine’in gelişinin ilişkiyi önlemek yerine tam tersi bir etkisi olmuştur. Darcy, Elizabeth’in fikrini değiştirmiş olabileceğini düşünerek, tekrar evlenme teklif eder. Darcy ve Elizabeth, onları sonuçta bu noktaya getiren hataları tartışırlar. Elizabeth evlenme teklifini kabul eder. Bay Darcy, Bay Bennet’ten evlilik için izin ister ve Elizabeth, Darcy’nin Lydia’nın evliliğindeki ilişkisini ve ona karşı kendi değişen duygularını açıkladığında Bay Bennet bu evliliğe izin verir.

Gurur ve Önyargı

Başlıca Karakterler

Elizabeth Bennet.

Beş Bennet kızından ikincisi Elizabeth (“Lizzy”) hikayenin kahramanıdır. Oynak ve zeki, hızlı bir şekilde karar verme yeteneğine sahiptir. İlk izlenimlerin ardındaki gerçeği nasıl ayırt edeceğini öğrenirken, kendini keşfetme yolculuğu hikayenin merkezinde yer alıyor.

Fitzwilliam Darcy.

Bay Darcy, Elizabeth’i ilk tanıştıklarında küçümseyen mağrur ve zengin bir toprak sahibidir. Sosyal statüsüyle gurur duyuyor ve Elizabeth’e olan çekiciliği yüzünden hayal kırıklığına uğruyor, ancak kendisi gibi, daha gerçek bir perspektife ulaşmak için önceki yargılarının üstesinden gelmeyi öğreniyor.

Jane Bennet.

Tatlı, büyük Bennet kızı. Charles Bingley’e aşık olur. Onun nazik, yargılayıcı olmayan doğası, neredeyse çok geç olana kadar, Caroline Bingley’in kötülüğünü görmezden gelmesine neden olur.

Charles Bingley.

Kibar, açık yürekli ve biraz saf olan Bingley, Darcy’nin yakın arkadaşıdır. Darcy’nin fikirlerinden kolayca etkilenir. Jane’e âşık olur ama ondan uzaklaşır, ancak zamanında telafi etmeyi öğrenir.

Advertisement
George Wickham.

Çekici bir asker olan Wickham’ın hoş tavrı, bencil, manipülatif bir özü gizler. Kendisini Darcy’nin gururunun kurbanı olarak sunsa da sorunun aslında kendisi olduğu ortaya çıkar. Kötü davranışına genç Lydia Bennet’i baştan çıkararak devam eder.


Leave A Reply