Gustav Mahler Kimdir? Avusturyalı Bestecinin Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Gustav Mahler kimdir ve ne yapmıştır? Avusturyalı Bestecinin Gustav Mahler hayatı, biyografisi, besteleri, eserleri hakkında bilgi.

Gustav Mahler

Gustav Mahler; Avusturyalı bestecidir. (Bohemya/Kalischt 1860-Viyana 1911).

Viyana Konservatuvarı’nda öğretim gördü. 1880’de Bad Hall’da başladığı orkestra yöneticiliğini Laibach (günümüzde Ljubljana), Olmütz, Kassel, Prag, Leipzig, Budapeşte ve Hamburg gibi kentlerde sürdürdü. 1897-1907 arasında Viyana Hofoper’in (Saray Operası) önce orkestra yöneticiliğini, daha sonra müzik yöneticiliğini yaptı. Bu görevinin yanı sıra 1898-1901 arasında Filarmoni Konserleri’ni yönetti. 1907’de Amerika’ya gitti. New York Metropolitan Opera’nın müzik yöneticiliğini üstlendi. 1909’da Toscani’nin yanı sıra New York Filarmoni Orkestrası’nın konserlerini yönetti. Tedavi için gittiği Viyana’da kalp krizinden öldü.

Mahler, çağının en büyük orkestra yöneticisi sayıldı. Besteci olarak özellikle 10 senfonisiyle (10.’sunu tamamlayamadı) seçkinleşti. Günümüz müzik eleştirmenlerinin bir bölümü bu eserlerini dönem değişikliğinin ürünleri, bir başka bölümü de klasik-romantik senfoni sanatının son dorukları sayarlar; başkaları ise Yeni Müzik’in hiç de önemsiz sayılmayacak filizlerini verdiğinde birleşirler. Uzunluklar tanınan senfonilerinden 2. (Diriliş) 3. 4. ve 8. (Binler Senfonisi) yer verdi (solo şarkıcılar ve korolar).

Öteki tanınmış eserleri:

Senfonik boyutlarda, orkestra eşliğinde bir şarkı çevrimi olan Das Lied von der Erde (Toprağın Şarkısı) 1907/1908; orkestra ya da piyano eşlikli şarkı çevrimleri: Lieder eines fahrenden Gesellen (Gezginin Şarkıları) 1885, Kindertoltenlieder (Çocuk Ölümü Şarkıları) 1902; Das klagende Lied (İnleyen Şarkı) kantatı (1880).

Advertisement

Kaynak 2

Gustav Mahler, 7 Temmuz 1860’ta şu anda Çek Cumhuriyeti olan küçük bir kasaba olan Kaliště’de doğdu. Ailesi Yahudi kökenliydi ve babası yerel bir hancı ve amatör müzisyendi. Mahler, ilk müzik eğitimini babasından aldı ve daha sonra Viyana Konservatuarı’nda okudu. Mesleki kariyerine Avrupa’daki çeşitli opera binalarında şef olarak başladı ve sonunda 1897’de Viyana Saray Operası’nın direktörü oldu. 1907’de New York Filarmoni Orkestrası’nın direktörlüğüne atandı ve 1911’e kadar burada görev yaptı.

Mahler, genellikle halk müziği ve lieder (Alman sanat şarkıları) öğelerini içeren yenilikçi ve iddialı senfonileriyle tanınıyordu. Ayrıca şarkı döngüleri, piyano parçaları ve koro müziği de dahil olmak üzere bir dizi başka eser besteledi. Müziği, duygusal yoğunluğu ve kapsamlı ihtişamıyla dikkat çekiyor ve bugün izleyiciler ve sanatçılar arasında popüler olmaya devam ediyor.

Mahler, 18 Mayıs 1911’de Avusturya’nın Viyana kentinde 50 yaşında öldü. Ölümüne, Avrupa’da bir şeflik turu sırasında kaptığı bir enfeksiyondan kaynaklanan komplikasyonlar neden oldu. Nispeten kısa ömrüne rağmen klasik müziğin gelişmesinde önemli bir etkiye sahip olan Mahler’in eserleri geniş çapta icra edilmeye ve beğenilmeye devam ediyor.


Leave A Reply