Hac Nedir? Sözlük Anlamı, Hac Neden Yapılır? Hac İçin Nereye Gidilir?

0
Advertisement

Hac nedir? Hac sözlük anlamı nedir? Hac nasıl ve neden yapılır? Hac’ın kuralları nelerdir? Hac için nereye gidilir? Hac hakkında bilgi.

Kabe

HAC

“Hac Anlamı”
1. isim, din b. Genellikle tek tanrılı dinlerde kutsal olarak tanınan yerlerin, o dinden olanlarca yılın belli aylarında ziyaret edilmesi
2. İslam’ın beş şartından biri olan, Müslümanlarca zilhicce ayında Mekke’de yapılan Kâbe’yi ziyaret ve tavaf ibadeti

“hacca gitmek “
1. Müslümanlıkta, hac amacıyla Mekke’ye gitmek
2. Hristiyanlıkta, kutsal sayılan yerlere gitmek

“hacı”
1. isim, din b. (***) Din buyruklarını yerine getirmek için hacca gitmiş Müslüman
2. Kudüs, Efes vb. kutsal bir yeri ziyaret etmiş olan Hristiyan

Örnek Cümleler

***Ölmeden hacca gitmek tek isteğim.
***İlk hac kafilesi yol çıktı.
***Geçen sene anneannemler hacca gittiler.

Advertisement

İslam - Kabe

Hac Hakkında Bilgi

Hac; Hac, İslâm’ın beş şartından birisidir. Hem mali, hem bedeni bir ibadettir. Mali bir ibadettir, çünkü Hacca gitmek için çeşitli masraflar ve harcamalar yapılır. Bedeni bir ibadettir zira insanın bizzat kendisi o yolculuğa çıkar.

Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de: “Hacca gidip gelmeye gücü yetenlere Allah için Kabe’yi ziyaret etmek farzdır.” buyurmuştur.

Kabe, Mekke şehrindeki mukaddes binadır. Hacılar senenin belli gününde oraya gider, ihrama girip Arafat’ta vakfeye durur ve Kabe’yi tavaf ederler. Bunlar haccın farzlarıdır. İhram, hacının bazı helal şeyleri kendine haram kılması ve iki dikişsiz elbiseye bürünmesidir. Arafatta vakfe ise, Mekke yakınında bulunan Arafat Dağı’nda, Kurban Bayramı’nın arefesinde, bayramın birinci günü fecrin doğuşuna kadar olan zaman içende, velevki bir dakika bile olsun durmaktır.

Kabe’yi tavaf da, Arafat’taki vakfeden sonra bayramın birinci günü başlayıp ömrün sonuna kadarlık bir süre içinde Kabe’yi ziyaret etmektir.

Hacca gitmenin çok büyük sevabı vardır. Gücü yettiği halde, bu görevi yerine getirmeyenler günahkâr olurlar.

Advertisement

Hac sayesinde senenin belli günlerinde de olsa dünyanın dört bir yanından gelen, renkleri, dilleri ve ırkları ayrı Müslümanlar kaynaşır, birleşirler. İslâm kardeşliği gönülleri kaplar. İyilik, fedakârlık ve karşılıklı yardımlaşma duyguları gelişir. Müslümanlar birbirlerinden haberdâr olurlar.

Hac aynı zamanda insanlara kıyamet gününü de hatırlatır. Oradaki kalabalık sanki mahşer kalabalığı gibidir. Düşünebilen insan için o ziyaretin manası çok büyüktür.

Hacca gidenler Kabe’yi gördükleri gibi, sevgili Peygamberimizin mübarek kabirlerini de ziyaret ederler. Peygamberimizin kabri ve mescidi Medine şehrindedir.


Leave A Reply