Hamburg Nerededir? Hamburg Tarihi

0
Advertisement

Hamburg hangi ülkededir? Hamburg şehrinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Almanya Hamburg hakkında bilgi.

hamburgHamburg; Almanya’nın kuzeyinde kent, aynı adı taşıyan eyaletin merkezidir. Elbe Irmağı’nın Kuzey Denizi’ne dökülürken oluşturduğu yaklaşık 100 km’lik haliçin kıyısında, Alster-Irmağı ile birleştiği yerde; Cuxhaven’in 109 km yukarısında yer alır. Bir ticaret, ulaşım ve hizmet merkezi olarak ülkenin yanı sıra dünya ticareti açısından da büyük limanlarından biri olan kent, geçmişte olduğu gibi günümüzde de Almanya’nın ve Avrupa’nın en önemli endüstri merkezleri arasındadır (elektroteknik, makine, gemi yapımı, petrol arıtımı, petrol ürünleri, kimya, demir dışı metal endüstrisi, kauçuk, asbest izlenimi, besin, sigara, kahve, bira). Çok sayıda ticaret kuruluşu, bankalar, sigortalar, borsalar ve büyük haller vardır. Kentte iletişim etkinlikleri de yoğundur. Yaklaşık 89 km2’lik bir alana yayılan Hamburg Limanı, dünyanın en büyük limanlarından biridir. Geniş bir art ülke ağıyla ve Baltık Denizi ile iç su yollarıyla bağlantısı bulunan kent, uluslararası kuzey-güney, doğu-batı demiryolu ulaşımının, Almanya’nın otoyol ağının en kuzeydeki kavşak noktası üzerindedir. Elbe Irmağı’nın iki kıyısı, çok sayıda köprü, Elbe Tüneli (1907-1911) ve Otoyol Tüneli ile (1975) birbirine bağlanır. Hamburg Üniversitesi (1919), Hamburg Yüksek Meslek Okulu, Protestan Yüksek Meslek Okulu, Ekonomi ve Siyasal Bilimler Yüksekokulu, Yüksek Müzik kulu, Güzel Sanatlar Yüksekokulu, Silahlı Kuvvetler Yüksekokulu, çeşitli bilimsel kuruluşlar, kitaplıklar, müzeler, opera, tiyatro, botanik bahçesi Hagenbeck Hayvanat Bahçesi kentteki başlıca bilim, kültür ve eğitim kuruluşlarıdır. İkinci Dünya Savaşı sırasında kent yapılarının % 53’ü yıkıldı.

Tarih. Yaklaşık 810’da Franklar tarafından Alster Irmağı kıyısında kurulan bir kale çevresinde gelişti. 831’de piskoposluk, 834’te başpiskoposluk merkezi oldu. 1189’da, Kont III. Adolf von Holstein, piskoposluğun bulunduğu eski kentin yanına yeni bir kent (liman kenti) kurdu. Bir yıl sonra İmparator Friedrich Barbarossa’dan gemicilik ayrıcalığı elde eden Hamburg, 1241’de Lübeck ile Hansa Birliği’ni oluşturmasının ardından kısa sürede zenginleşti. 1370’te liman kenti Cuxhaven’i topraklarına katarak Avrupa’nın en büyük denizcilik güçlerinden biri haline geldi. 16. yüzyılın ikinci yarısında ticaret açısından önemi daha da arttı. 1806-1814 arasında Fransızların eline geçti. 1815’te bağımsız ve Hansa Kenti’ni alarak Almanya Birliği’ne katıldı. 1820-1837 arasında kent, yıkılan suların dışına taştı. 1937′ de, Prusya yönetimindeki Altona, Wandsbek, Harburg-Wilhelmsburg kentleri, Hamburg ile bir eyalet oluştururken, Cuxhaven kendisinden ayrıldı. İkinci Dünya Savaşı sırasında, 1943’te başlayan hava saldırılarından büyük zarar gördü (kentin 3/4’ü yıkıldı, 55 bin kişi öldü). 1945’te İngilizlerin eline geçti. 1949’da Federal Almanya Cumhuriyeti’ne bırakıldı. 1952 Anayasası ile Bağımsız ve Hansa Kenti Hamburg (Freie und Hansestadt Hamburg) adıyla Federal Almanya Cumhuriyeti’nin 11 eyaletinden birini oluşturdu. Bu konumunu,iki Almanya’ nın birleşmesinden (Ekim 1990) sonra da korudu.

Tarihsel Eserler. 145 m yüksekliğindeki neogotik kulesi (1882) kalan St. Nikolai Kilisesi, özgün barok süslemeli St. Jacobi (14.-15. yüzyıl); 132 m yüksekliğindeki kulesiyle kentin simgesi sayılan barok üsluptaki en güzel Protestan Kilisesi kabul edilen St. Michaelis (1715-1762), Belediye Sarayı (1886-1897), dev boyutlu Bismarck Anıtı (1903-1906), dışavurumcu mimarlığın başeserlerinden F. Höger’in Şili Evi (Chilehaus, 1922-1923) tarihsel yapıların en tanınmışlarıdır.


Leave A Reply