Hamdullah Suphi Tanrıöver Kimdir?

0
Advertisement

Döneminin büyük hatiplerinden ve fikir insanlarından birisi olan Hamdullah Suphi Tanrıöver’in hayatı ile ilgili bilgiler. Hamdullah Suphi Tanrıöver kimdir?

Hamdullah Suphi TanrıöverHamdullah Suphi Tanrıöver (1885 – 10 Haziran 1966), tanınmış fikir adamlarımızdandır. İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’nde okudu. 1908 devriminden sonra gazete ve dergilerdeki yazıları ile tanınmaya başladı. İstanbul Erkek Öğretmen Okulu’nda öğretmenlik yapıyor, Üniversite’de de Türk Güzel Sanatları dersleri okutuyordu. Bu arada Türk Ocakları’nın kurulmasında büyük hizmeti dokundu.

Birinci Meclis’te Saruhan Milletvekili olarak bulundu, bu arada geçici hükümette Maarif Vekilliği de yaptı. Daha sonraları İstanbul milletvekiliyken yeniden Milli Eğitim Bakanlığı’na getirildi, üç yıl da Bükreş Büyük Elçiliği’nde bulundu. Bükreş’teyken Hıristiyan Türkler olan Gagavuzlar’ın Türkiye’ye gelmelerine çalıştı. 1950’den sonra Demokrat Parti milletvekili olarak tekrar meclise giren Hamdullah Suphi Tanrıöver, Türk Ocakları’nın yeniden diriltilmesine çalıştı.

1957 seçimlerinde Hürriyet Partisi adayı olarak seçimlere girdiyse de kazanamadı. Basılmış olan eserleri «Dağ Yolu» ile «Güne Bakan»dır.


Leave A Reply