Hamitoğulları Beyliği Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Hamitoğulları Beyliği ne zaman ve nerede kurulmuştur? Hamitoğulları Beyliği’nin kurucusu, tarihteki yeri, tarihçesi ile ilgili bilgi.

Anadolu Beylikleri

Hamitoğulları Beyliği Hakkında Bilgi

Hamitoğulları Beyliği; Anadolu Türk Beyliğidir (1300-1391).

Kuruluşu:

Kurucusu Dündar (Feleküddü) Bey’dir. Eğirdir, Uluborlu, Yalvaç, Karaağaç, Keçiborlu, Isparta, Burdur ile Antalya’ya ve Akdeniz’e kadar uzanan alanda egemenlik kurdu. Anadolu Selçukluları tarafından Bizans uç bölgesinde yerleştirilen Hamitoğulları, Tekeoğulları aşiretinin önemli bir koludur. Bu yakınlık yüzünden beyliğin dönemine Tekeoğulları adı verilmektedir. Dündar Bey 1430 yılına doğru, Uluborlu’yu merkez edinerek, bağımsız beyliğini kurdu, daha sonra merkez Eğirdir oldu.

Göne, Gölhisar, Korkuteli ve Antalya’ya kadar genişleyerek beylik, güçlendi. Antalya ele geçirildikten sonra beylik ikiye ayrıldı. Anadolu Selçuklu Devleti yıkılıp İlhanlılar’dan Emir Çoban’ın Anadolu Genel Valiliği’ne atanması üzerine, öteki beyler gibi, Dündar Bey de, ona bağlılığını bildirdiyse de, Emir Çoban’a oğlu Demirtaş’ın yendiği Dündar Bey, Antalya’da yakalanarak öldürüldü. Böylece Hamitoğulları, İlhanlılarını yönetimine girdi (1324). Antalya Kalesi ise Dündar Bey’in kardeşi Yunus Bey’in oğlu Mahmut’a verildi. Demirtaş’ın İlhanlı hükümdarına başkaldırarak Mısır’a gitmesi üzerine, Dündar Bey’in oğlu Hızır Bey, önce babasının bazı topraklarını ele geçirmeyi başardı. Mısır’da bulunan öteki oğlu İshak Çelebi de Eğirdir’de yönetime geçti (1328). Eşreoğulları’nda olan topraklarını geri aldı.Yerine kardeşi Mehmet Bey’in oğlu Muzafferüddin Mustafa, onunda yerine oğlu İlyas Bey başa geçtiler.

Yıkılışı

İlyas Bey, Karamanoğulları ile savaş sonunda birçok toprağını yitirdi. 1374’e doğru ölen İlyas Bey’in yerine oğlu Kemalettin Hüseyin geçti. I. Murat‘ın isteği üzerine, Yalvaç, Karaağaç, Beyşehir, Seydişehir ve Akşehir gibi, ülkesinin en önemli topraklarını, Osmanlı Devleti’ne bırakmak zorunda kaldı, karşılığında yüklü bir para aldı. Kosova Savaşı’na da, oğlu Mustafa Bey ile küçük bir birlik yolladı. Kemalettin Hüseyin Bey, 1391’de ölünce Hamitoğulları Beyliği Yıldırım Bayezit tarafından Osmanlı İmparatorluğu’ na bağlandı; son bey Mustafa Bey, Osmanlı hizmetine girdi.

Advertisement

Leave A Reply