Hamlet’in Konusu Nedir? Hamlet Hakkında Gerçekler ve Bilgilendirme

3

William Shakespeare’in ünlü eseri Hamlet’in konusu, kısaca özeti, sahnelenişi. Hamlet  hakkında ilginç gerçekler ve bilgiler.

hamlet

HAMLET HAKKINDA HERŞEY

Hamlet; Ünlü İngiliz şairi William Shakespeare‘in dünyaca tanınmış trajedisidir, yazarın en güzel eseri olarak kabul edilir. Eserde ana fikir öc almadır. Shakespeare, 1601-1609 yılları arasındaki devrede yazdığı eserlerin hemen hepsinde aynı ana fikri kullanmıştır

Şair, Hamlet’i çok eskiden yazılmış bir İskandinav piyesinden fikir alarak yazmıştı «Hamlet» son bölümünün gerçeğe biraz daha uygun olması bakımından da şairin öteki eserlerinden üstün sayılır. Gerçek hayatta Shakespeare‘in Hamlet’ine benzeyen insanlara sık sık rastlanabilir.

Konusu

HAMLET, Danimarkalı bir prens. Günün birinde babası, güya bir yılan soktuğu için ölüyor. Babasının ölüsünün başında beklediği sırada birden babasının ruhu görünüyor ve aslında bir cinayete kurban gittiğini anlatıyor! Meğer HAMLET’in amcası CLAUDIUS, uyumakta olan kralın kulağına öldürücü bir zehir damlatmış.

HAMLET, babasının ruhuna intikamını alacağına dair söz veriyor ve bu yüzden deli taklidi yapmaya başlıyor. Bu plan işe yarıyor, ama ne yazık ki Hamlet’in o zamana kadar peşinden koştuğu OPHELIA ile arasının açılmasına neden oluyor.

HAMLET sürekli kuşkulara ve intihar düşüncelerine kapılıyor, ama sonunda bir perdenin arkasına saklanmış olan CLAUDIUS’u hançerlemeye karar veriyor. Ne yazık ki hançerlenen, OPHELIA’nın babası Polonius oluyor.

Durum giderek daha da karmaşıklaşıyor. OPHELIA deliriyor (ama gerçekten) ve intihar ediyor. OPHELIA’nın kardeşi ise ablasının ve babasının intikamını almak istiyor, çok sayıda hilenin döndüğü ve bir sürü zehrin kullanıldığı bir düello yapılıyor. Sonunda sahne ölülerle dolup taşıyor.

Özeti:

Olay Danimarka’da geçer. Danimarka Kralı hiç beklenmedik bir zamanda ölmüş, Kraliçe de kaynı ile evlenmiştir. Ölen Kralın oğlu Hamlet, Almanya’da öğrenimini yaparken babasının ölümü üzerine yurduna döner. Babasının ani ölümü, annesinin hemen evlenmesi genç adamın içine kuşku düşürmüştür. Bir gece sarayın avlusunda dolaşırken babasının hayaletini görür. Hayalet, bir cinayete kurban gittiğini, yani kralın kardeş katili olduğunu söyler, Hamlet’ in öc almasını ister.

Fakat sabaha karşı horoz seslerinin duyulmaya başlaması ile beraber hayalet hemen kayboluverir. Hamlet, babasının öldükten sonra bile ıstırap çektiğini anlamıştır.

Hamlet, babasının hayaletinden duyduğu sözlerin doğru olup olmadığını araştırmak için öc alma işini biraz geciktirir. Sarayda, aşağı yukarı hayaletten duyduğu hikâyeyi anlatan bir temsil hazırlatır, temsili sırasında babasının gerçekten bir cinayete kurban gittiğini öğrenir. Bununla birlikte, öc almayı gene geciktirir. Bir ara delirme numaraları yaparak amcasıyla annesini sıkı bir göz hapsinde tutmak ister.

Hamlet, şaşkına dönmüştür. Ne yapacağını bilemez bir halde dolaşırken meşhur «Olmak veya olmamak, asıl mesele bu» sözlerini mırıldanır, kendini öldürmeyi kararlaştırır. Uğursuzluklar, Hamlet’in peşini bırakmaz. Amcasını öldürmeyi tasarlarken sevgilisi Ophelia’nın babasını öldürür. Ophelia babasının acısına dayanamayıp delirir, kendini öldürür Ophelia’nın ağabeysi Laertes, Hamlet’ten öc almak için tasarılar hazırlar.

Kral da Hamlet’i öldürmek istemektedir, gözlerini öc hırsı bürüyen Laertes’i kendi, kötü niyetlerine alet etmeyi kararlaştırır. Laertes’le Hamlet arasında bir düello düzenlenir. Laertes’in kılıcının ucu zehirlidir. Ayrıca, Kral, düello esnasında Hamlet’in susuzluğunu gidermek için bir kadeh de zehirli içki hazırlamıştır. Düelloda önceden kararlaştırıldığı gibi Hamlet ölürse de Laertes de, yanlışlıkla, zehirli kılıcı kendine batırarak ölür. Kraliçe de farkına varmadan zehirli içkiyi içer, Hamlet de son nefesini verirken Kralı bir hançerle yere serer. Artık herkes öcünü almıştır.

Hamlet

Temsil:

Aktörler için Hamlet rolü öteden beri önemli bir roldür. Dünyanın her yanında Hamlet rolüne en değerli aktörlerin çıkması âdettir. Eserin ilk temsilleri sırasında kralın hayaleti rolünü Shakespeare’in kendisi oynadığı söylenir.

Daima Shakespeare’in eserlerini oynayarak ün kazanmış olan İngiliz aktörü Sir Laurence Olivier Hamlet rolünü en iyi oynayan ünlü aktörler arasında başta gelir. Hamlet filme de alınmış, gene başrolü Sir Laurence Olivier oynamıştır.

Hamlet Hakkında İlginç Gerçekler

HAMLET, Shakespeare’in en uzun oyunudur ve en çok monoloğa sahip Shakespeare kahramanı da Hamlet’tir. Oyuncular için bu büyük bir zorluk. Ama Shakespeare, Richard Burbage’m bunu her halükârda başarabileceğini biliyordu. Burbage, Shakespeare’in de yer aldığı Lord Chamberlain’s Men adlı tiyatro topluluğunun lideri ve başrol oyuncusuydu. Shakespeare yalnızca yan rolleri oynuyor ve oyunlar yazıyordu, yıldız olan Burbage’dı.

HAMLET çok etkileyici. Ama belki daha hafif bir Shakespeare ile başlamak daha iyi olur, örneğin KRAL LEAR (o da trajik, ama daha kolay) ya da BİR YAZ GECESİ RÜYASI (Komedi! Eğlenceli!).

Hafif saçma olayların geçtiği büyük trajedilerden hoşlanıyorsanız, şunları da bir deneyin: MACBETH (İskoçlar, cadılar, ruhlar; hepsi iç içe geçmiş durumda), ROMEO VE JULIET (uyku ilacı, ölmüş gibi yapmak, zehir, gerçek ölüm, çaresizlik, bir daha ölüm) ya da OTHELLO (bir mendil cinayete ve intihara yol açıyor).

Alıntılar

Shakespeare oyunlarının tümü gibi HAMLET de bir sürü yararlı alıntıyla dolu. İşte en önemlileri (Orijinalini alıntılamak her zaman daha iyidir!):
To be or not to be, that is the question {Olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu)
HAMLET, intihar hakkındaki monologunun başında düşünüyor: Cesaretim var, cesaretim yok.
The rest is silence (Gerisi sessizlik)
HAMLET, trajedinin son sözlerim yere yığılıp ölmeden önce söylüyor.


3 yorum

  1. Zayıf karakterli olduğu için, kadınlar da oynayabiliyor öyle mi? Kadınlar zayıf değildir. Kendinize gelin, dünyanın yönetimi bir kadının karnında başlar. Hiçbir kimse bir diğerinden üstün değildir.

Leave A Reply