Hamsi Balığı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Hamsi nedir, nasıl bir balıktır? Hamsi balığının özellikleri, yapısı, yaşam alanları hakkında ansiklopedik bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Hamsi Balığı Hakkında Bilgi

Hamsi; (Lat. Engraulis eucrasicholus) Omurgalı hayvanlardan Balıklar sınıfının, Hamsigiller familyasından, bir balık türü 10-16 cm uzunluğunda, uzun ve yandan basık gövdeli bir balık olup, sırtı yeşil-mavi ya da siyaha yakın koyu mavi renktedir. Sırt ve anüs yüzgeçleri tek ışınlı ve yumuşaktır. Kuyruğu çatallıdır.

Hamsi

Deniz yüzeyine yakın kesimde büyük sürüler halinde dolaşır. Norveç’ten Akdeniz’e ve Afrika’nın batı kıyılarına kadar geniş bir alanda yaşayan hamsiler lezzetli eti yüzünden aranan bir balık türüdür. Ülkemizde en çok Trabzon ve Sinop kıyılarında bulunur. Avlanma mevsimi kasım-nisan arasıdır. Taze ve konserve olarak tüketildiği gibi balık unu, balık yağı ve ançuez üretiminde de kullanılır.

Hamsigiller, (Lat. Clupeidae)

Omurgalı hayvanlardan, Balıklar sınıfının, Kemiklibalıklar takımının Yumuşak yüzgeçliler alt takımına giren bir familyadır. Büyük sürüler halinde dolaşırlar; sırt ve anüs yüzgeçleri tek ışınlıdır. Ağızları geriye doğru çok yarık olup, alt çeneleri üsttekinden daha kısadır. En bilinen türleri hamsi, sardalya, ringa balığıdır. Bu üç tür dünya balık ticaretinin üçte birini kapsar.

Advertisement

Leave A Reply