Hareket İle İlgili Atasözleri Deyimler, Anlamları Açıklamaları Hareket Konulu

0
Advertisement

İçinde ve anlamında hareket kelimesi geçen atasözleri, deyimler ve açıklamaları. Hareket hakkında atasözleri deyimler ve anlamları.

Hareket İle İlgili Atasözleri Deyimler ve Anlamları

Arka resim kaynak: pixabay.com

Hareket İle İlgili Atasözleri Deyimler ve Anlamları

ATASÖZLERİ

 • ***nerede hareket, orada bereket
  hareket olan yerde bolluk olur.

DEYİMLER

 • ***harekete geçirmek (getirmek)
  bir işin yapılmasına sebep olmak, kımıldatmak, canlandırmak: İlçelerinde ne kadar dernek varsa hepsini harekete geçirdiler. -A. Kulin.
 • ***harekete geçmek
  1) bir işi yapmaya başlamak, bitirmek amacı ile bir işe girişmek: Saldırma için lazım gelen strateji planını tespit ederler ve ona göre harekete geçerlerdi. -Y. K. Karaosmanoğlu. 2) bir yerden bir yere gitmeye başlamak: Derken garp istikametinde küçüklü büyüklü muazzam bir bulut kütlesi harekete geçiyor. -N. F. Kısakürek.
 • ***hesaplı hareket etmek
  ölçülü davranmak.
 • *** (bir yer) karınca yuvası gibi kaynamak
  çok kalabalık ve hareketli olmak.
 • ***eli dursa ayağı durmaz
  kıpırdak, hareketli (kimse).
 • ***Ermeni gelini gibi kırıtmak
  ağır veya yavaş hareket etmek: O kuruntularımız, o tafralarımız, o Ermeni gelini gibi kırıtmalarımız pek boşuna demektir. -S. Birsel.
 • ***eylemde bulunmak
  toplu hâlde hareket etmek: Hiçbir Türk, vatana bağlılıkla bağdaşmayan bir eylemde bulunmadıkça vatandaşlıktan çıkarılamaz. -Anayasa.
 • ***gaza basmak (dayanmak)
  1) harekete geçirmek veya hızını artırmak için motorlu taşıtın gaz pedalına basmak; 2) mec. bir işi hızlandırmak.
 • ***gaza yüklenmek
  harekete geçirmek veya hızını artırmak için motorlu taşıtın gaz pedalına çokça basmak: İleride yolun daraldığını göre göre gaza yüklendi. -E. Şafak.
 • ***pire gibi
  çevik, çok hareketli, yerinde duramayan.

Nerde Hareket Orda Bereket Atasözünün Anlamı Açıklaması:

ANAFİKİR: Bolluk, verim, sürekli çalışmayla elde edilir.

Dünyanın varlığı, yaşamın devamının tek nedeni harekettir. Dünya sürekli dönmeseydi, mevsimler oluşmasaydı, insan çalışmasaydı, hiçbir varlık olmazdı. Hiçbir şey, durup dururken, dış etmenler gerekli şartlan oluşturmadan kendiliğinden var olmaz. Bunu değerlendirebilen insan, bol verim elde etmek için olduğu yerde kalmaz, sürekli çalışır. Çünkü kişi, elde edebileceği verimin, harcadığı çaba ile orantılı olduğunu aklından çıkarmaz.

Yeşil Hareket

Yeşil Hareket; İnsanların dünyaya verdikleri zarardan endişe duyan bazı gruplar, çevreyi koruma ölçütlerini belirlemek üzere örgütler kurmuşlardır. Bu grupların hepsine yeşil hareket denir.

Birçok ülkede doğayla ilgili konulara eğilen kişiler siyasi partiler kurmuşlardır. 1980’lerin sonunda Batı ve Kuzey Avrupa’nın hemen hemen her yerinde Yeşiller isminde partiler kurulmuştur. 1990’larda Yeşiller partileri Doğu Avrupa’da da kurulmaya başlanmıştır. ABD’de çevreci gruplar, 1980’lerden beri seçimlere adaylar göstermektedir. Yeşiller partisi Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde de kurulmuştur.

Çevreci gruplar

Sadece siyasi partiler değil, birçok başka grup da çevre sorunlarıyla ilgilenmektedir. Greenpeace, Yeryüzü Dostları, Dünya Doğa Birliği gibi organizasyonlar soyları tehlikede olan hayvanlar ve yaşam alanlarının korunması için yeni kaynakların yaratılması gibi konularda para toplamaktadır. Ayrıca yenilenemeyecek ormanların kesimine, kirlilik seviyesinin artmasına, okyanuslara tehlikeli atıkların atılmasına ve başka birçok çevre sorununa ilişkin kampanyalar düzenlemektedirler.

Advertisement

Leave A Reply